BRATISLAVA. Nemecké médiá sa stále venujú prípadu únosu stíhaného občana z Vietnamu, kde minulý týždeň prišli s podozrením, či Slovensko nepomáhalo pri jeho preprave.
Denník TAZ najnovšie napísal, že na rokovaní vietnamských predstaviteľov ministerstva vnútra s bývalým ministrom Robertom Kaliňákom, ktoré sa uskutočnilo vo vládnom hoteli Bôrik tri dni po únose, bol muž menom Le Hon Quang.
Vyštudoval v Československu, získal slovenské občianstvo a roky pracoval pre slovenskú vládu. Na zistenia denníka TAZ upozornil portál Aktuality.sk.
Radil Ficovi
Quang bol v minulosti poradcom expremiéra Roberta Fica zo Smeru. Radil mu v oblasti zahraničného obchodu a neskôr odišiel na slovenskú ambasádu v Hanoji, ktorú ako najvyššie postavený diplomat v súčasnosti vedie. Post veľvyslanca je neobsadený.

Qaunga označil nemecký denník za človeka, ktorý stojí za dobrými slovensko-vietnamskými vzťahmi.
V posledných rokoch slovenskí vrcholoví politici zo Smeru viackrát navštívili Vietnam.
Stíhaného občana Vietnamu Trinha Xuana Thanha mali uniesť vlani v júni.
Auto únoscov podľa GPS malo tri dni po únose parkovať pred vládnym hotelom Bôrik. V tom čase sa tam konalo oficiálne stretnutie slovenskej a vietnamskej strany. Kaliňák Vietnamcom zapožičal vládny špeciál a odleteli do Moskvy.
Kaliňák tvrdil, že na zozname pasažierov nebola osoba s týmto menom.
Podozrenia s úplatkami
V denníku TAZ tiež informovali, že odkedy je Quang poverený vedením zastupiteľského úradu v Hanoji, objavujú sa podozrenia, že kto chce získať turistické slovenské víza, musí najprv položiť na stôl tritisíc eur. TAZ sa pri tom odvoláva na tvrdenia viacerých Vietnamcov.
Zo slovenského ministerstva zahraničných vecí odkázali, že podobné podozrenia sa objavili už v roku 2014.
Hovorca Peter Susko pre SME povedal, že v tom čase aj iniciovali kontrolu zastupiteľského úradu v Hanoji. "Tá však informácie uvedené vo vtedajších anonymných podnetoch o údajnej korupcii nepotvrdila," hovorí.
Ministerstvo potom podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a vec bola postúpená Generálnej prokuratúre.
Susko tiež povedal, že ak má akýkoľvek občan podozrenia na trestnú činnosti na zastupiteľských úradoch, má adresovať podnety slovenským orgánom činným v trestnom konaní. Ministerstvo môže podľa hovorcu Petra Suska tiež zvážiť ďalšiu kontrolu na zastupiteľskom úrade v Hanoji.

Beata
Balogová
