BRATISLAVA. Dvojica vyšetrovateľov NAKA Štefan Jombík a Jaroslav Barochovský v minulosti čelila podozreniam z nadržiavania podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi pri riešení jeho káuz.

Vyšetrovali aj prípad Glance House, v ktorom Kočnerov protivník v spore o bytovku v Bernolákove Róbert Číž čelí obvineniu z podvodu.
Súd po vyše šiestich rokoch Číža v januári oslobodil. V zdôvodnení verdiktu, ktoré teraz získalo SME, sudca poukazuje aj na čudné vedenie vyšetrovania.
Kočner má blízko k ľuďom z vládneho Smeru a je známy dobrými kontaktmi na polícii a prokuratúre. Za éry policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka ho policajti viedli na zozname ľudí spájaných s mafiou. Pod vedením Tibora Gašpara vyšetrovanie Kočnerových káuz zväčša išlo do stratena.
Elitní vyšetrovatelia
Vyšetrovateľom kauzy Glance House bol Jombík. Čiastkovo ju riešil aj Barochovský. Developera Číža obvinili, že sa podvodom pokúsil obrať o novostavbu bytovky v Bernolákove svoju bývalú spoločníčku z firmy Glance House Janu Šlachtovú. Číž tvrdí, že to bolo naopak.
Polícia ho obvinila v roku 2011 po tom, ako na strane Šlachtovej začal vystupovať Kočner.

Okresný súd Bratislava II Číža v januári oslobodil s konštatovaním, že podvod sa nepreukázal. V písomnom odôvodnení rozhodnutia sudca Roman Farkaš konštatuje viaceré chyby vyšetrovania.
Poukazuje napríklad na neprehľadnosť vyšetrovacieho spisu. "Na viacerých miestach sú žurnalizované tie isté listinné dôkazy." Vyšetrovanie tiež podľa sudcu bolo často zamerané na preukazovanie faktov, ktoré s vecou nesúviseli.
Chyby sudca pripísal aj prokurátorke Márii Trstenskej, ktorá na vyšetrovanie dohliadala. Spôsob, akým v obžalobe vyčíslila údajnú výšku škody, ktorú mal Číž spôsobiť, označil za absurdný.