BRATISLAVA. Situáciu vo Fonde na podporu kultúry národnostných menšín (FPKNM) v súvislosti s medializáciou sporných hodnotení projektov na rozvoj rómskej kultúry treba riešiť čo najrýchlejšie a v spolupráci s občianskou spoločnosťou.
V otvorenom liste adresovanom riaditeľovi FPKNM Norbertovi Molnárovi to žiada 44 zástupcov a podporovateľov mimovládnych organizácií pracujúcich v oblasti kultúry rómskej národnostnej menšiny. Tí majú podľa vlastných slov už pripravené aj konkrétne návrhy.
Konček a problematické projekty
Zároveň žiadajú, aby rómsku koordinačnú radu a relevantných zástupcov rómskej národnostnej menšiny nezvolával Ján Konček.

Práve ten je totiž podľa medializovaných informácií spojený s problematickými projektmi. Rovnako by podľa nich Konček a Ladislav Richter, ktorého označujú za ďalšiu nedôveryhodnú osobu spojenú s činnosťou Fondu, mali byť vylúčení zo všetkých momentálne potrebných úkonoch fondu.
Riaditeľa FPKNM vyzývajú, aby "priznal závažnosť vzniknutých problémov a transparentne komunikoval o pripravovaných a realizovaných krokoch".
Otázne dotácie
Podľa medializovaných informácií výraznú časť dotácií pre kultúrne aktivity rómskej národnostnej menšiny dostali v rámci výziev FPKNM organizácie zastupované členmi jednej z odborných hodnotiacich komisií.
Viacerí prijímatelia tiež nemajú na adresách uvedených v žiadostiach zreteľne označené svoje sídla a otázne sú aj ich aktuálna činnosť a adresnosť aktivít, na ktoré získali dotácie.
FPKNM je od júla 2017 nový verejnoprávny fond, ktorý nahradil dovtedajší dotačný systém pod gesciou Úradu vlády SR.
Na podporu kultúrnych aktivít národnostných menšín má k dispozícii osem miliónov eur zo štátneho rozpočtu. O schvaľovaní projektov a žiadostí uchádzajúcich sa o dotáciu rozhoduje odborná rada, zriadená pre každú národnostnú menšinu a prioritnú oblasť podpory. Rada má päť členov, troch z nich si volia organizácie zastupujúce národnostné menšiny.