BRATISLAVA. Utorkové rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom podľa opozičných strán SaS a OĽaNO nie je správne.
Obávajú sa aj dôsledkov ekonomických sankcií voči Iránu, ktoré by USA podľa amerického ministra financií Stevena Mnuchina malo obnoviť v priebehu 90 až 180 dní.
"Ekonomické sankcie voči Iránu ho vyprovokujú k obnove vývoja atómovej bomby a namiesto dialógu sa zase dostanú k slovu zbrane a nenávisť," píše sa v stanovisku strany SaS, pod ktorým sú podpísaní poslanec Martin Klus a europoslanec Richard Sulík.

Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) upozorňuje, že sankcie sa môžu dotknúť aj slovenských firiem.
"Tvrdé sankcie môžu poškodiť slovenské firmy, ktoré si vybudovali obchodné vzťahy s Iránom a len nedávno uzavreli zmluvy v hodnote viac ako 100 miliónov eur. Je pravdepodobné, že po uvalení sankcií budú nútené prerušiť obchodné styky s Iránom alebo sa ich podnikanie mimoriadne skomplikuje," povedala Remišová.
K dohode o jadrovom programe dospeli Irán a šesť veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - 14. júla 2015.
Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.
Trump ako dôvod odstúpenia od dohody uviedol, že nepriniesla a nikdy neprinesie mier, pretože Irán o svojom jadrovom programe klame.