BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady sa po vyše mesačnej prestávke vrátili do lavíc.
Podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) otvoril 31. schôdzu, na ktorej snemovňu čaká takmer 100-bodový program. Asi tri desiatky návrhov sú z dielne vlády, ďalšie štyri desiatky sú poslanecké iniciatívy.
Remišová žiadala dôkazy od Gajdoša
V jej úvode opoziční poslanci navrhovali zaradiť do programu schôdze viaceré nové body. Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) žiadala, aby minister obrany Peter Gajdoš na schôdzi predložil dôkazy, ktoré by vyvrátili medializované informácie zverejnené fínskou verejnoprávnou televíziou YLE o nákupe transportérov Patria, ktoré chcú objednať nominanti SNS za takmer 400 miliónov eur. Jej návrh poslanci neschválili.
Poslanec Milan Krajniak navrhoval, aby minister Gajdoš predložil materiál týkajúci sa nákupu bojových obrnených vozidiel, aby sa odstránili pochybnosti pri tomto nákupe. Rovnako chcel, aby NR SR uznesením zaviazala vládu k tomu, aby zverejnila dodávateľov a subdodávateľov, ktorí budú participovať na nákupe obrnených vozidiel.
Taktiež navrhoval, aby pred definitívnym rozhodnutím o nákupe obrnených vozidiel a pred schválením na vláde materiál poskytli poslancom Národnej rady SR. Žiadny z jeho návrhov poslanci neschválili.
Neúspešný bol aj poslanec Gábor Grendel (OĽaNO), ktorý žiadal, aby ministerstvo vnútra poskytlo informáciu o zapožičaní vládnych lietadiel v rokoch 2010 až 2018 iným štátom. Žiadal to po informáciách, podľa ktorých Slovenská republiky participovala na únose vietnamského občana. Poslanci návrh nepodporili.
Marek Krajči (OĽaNO) navrhoval, aby ministerstvo zdravotníctva vypracovalo správu o návrhu opatrení na zastavenie rastu zadlžovania zdravotníckych zariadení. Ani tento návrh poslanci nepodporili.
Od júla vzrastie príspevok pre opatrovateľov
Od 1. júla tohto roka by sa mal zvýšiť peňažný príspevok na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) pre všetky skupiny poberateľov. Po novom bude výška tohto príspevku stanovená pevnou sumou. Vyplýva to z novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorú posunul parlament do druhého čítania.
Novela zákona počíta s postupným zvyšovaním peňažného príspevku na opatrovanie, a to tak, aby sa do roku 2020 jeho výška priblížila k výške čistej minimálnej mzdy pri poberateľoch v produktívnom veku a pri poberateľoch poberajúcich niektorú z dôchodkových dávok by jeho výška mala dosiahnuť polovicu čistej minimálnej mzdy.
Po skončení pripomienkového konania rezort práce upustil od návrhu, aby sa suma príspevku na opatrovanie naviazala na výšku minimálnej mzdy. Po novom bude stanovená pevnou sumou a nariadením vlády sa bude môcť každoročne zvyšovať. "Na základe pripomienky Ministerstva financií (MF) SR sa bude každý rok vyjednávať a vo vláde sa bude prijímať vyhláškou zvýšenie," vysvetlil minister práce Ján Richter (Smer-SD). Rezort financií totiž argumentoval, že naviazanie príspevku na minimálnu mzdu by "každoročne predstavovalo výraznú záťaž pre verejné financie".
Opatrovateľom v produktívnom veku má vzrásť v tomto roku základná suma príspevku o 120,01 eura na 369,36 eura. Opatrovateľom poberajúcim dôchodkovú dávku má vzrásť príspevok o 92,19 eura na 184,71 eura.
Chýbajú im systémové zmeny
Opoziční poslanci majú výhrady k novele zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP). Chýbajú im systémové zmeny, kritizujú aj výšku samotného príspevku pri osobnej asistencii.
"Máme na stole ďalší zákon, ktorý výrazne ovplyvňujú život ľudí so zdravotným postihnutím. Preto mu treba venovať zvýšenú pozornosť, lebo zle nastavený systém môže znamenať neudržateľný systém," podotkla opozičná poslankyňa OĽaNO Silvia Shazhad. Podľa nej zákon potrebuje v mnohých smeroch vylepšiť tak, ako aj iné zákony z dielne rezortu práce.
"Vy o tom viete, zmeny sľubujete a nakoniec sa nič podstatné neudeje," adresovala rezortu práce Shazhad. Upozornila na to, že ministerstvo ignoruje dlhodobé požiadavky organizácií, ktoré novelu kritizujú.
"Všetko je maximálne nad rámec novely, lebo veď príde ďalšia, ale zabúdate povedať, že kedy bude správny čas to riešiť. Aktuálna novela sa len zúžila na zvyšovanie príspevkov na opatrovanie a na osobnú asistenciu. V tom druhom prípade je to len naozaj kozmetická úprava," uviedla Shazhad.
V novele jej však chýbajú poriadne systémové zmeny. "Konečne ste sa rozhýbali a príspevok na opatrovanie sa zvýšil a zvyšovať by sa mal ešte v júli, ale všetky ďalšie komplikácie ostávajú. Prečo by mal byť zákon nastavený tak, že jednou rukou dávate a druhou beriete?" pýtala sa ministra práce Jána Richtera poslankyňa. Podľa nej vláda trestá zdravotne postihnutých za aktivitu. "Osoba s ŤZP nemá nárok na auto, lebo nepracuje, ale nemá naň nárok ani keď pracuje, lebo prekračuje hranicu príjmu," upozornila.
Poslanci ďalej rokovali o:
- Poslanci Národnej rady SR z výboru pre kultúru a médiá vykonajú prieskum vo Fonde na podporu umenia a v Audiovizuálnom fonde. Odhlasovali to na návrh členky výboru Natálie Milanovej (OĽaNO). Vykonať prieskum sa poslanci rozhodli po tom, ako boli medializované informácie o rodinkárskych praktikách vo Fonde na podporu kultúry národnostných menšín. "Podľa informácií si v rámci komisií dotácie rozdeľovali rodinní príslušníci pre svoje organizácie bez ohľadu na to, že podpísali čestné vyhlásenie o tom, že nie sú v konflikte záujmov," vysvetlila Milanová, podľa ktorej existuje dôvodné podozrenie, že podobné spôsoby môžu fungovať aj vo Fonde na podporu umenia a v Audiovizuálnom fonde.
Poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo si posvietia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke. Na stredajšom zasadnutí výboru odsúhlasili pre medializované problémy s chýbajúcimi sestrami a zníženiu počtu operácií poslanecký prieskum. "Mal by byť zameraný na dodržiavanie personálnych a prístrojových normatívov, dodržiavanie počtu nadčasov, pohotovosti a spôsobu vykazovania pracovných výkazov," uviedol poslanec a člen výboru Marek Krajčí (OĽaNO). Podľa jeho informácií je na operačných sálach krízový stav. "Napriek snahe o riešenie a presuny zamestnancov z oddelení na operačné sály, výpovede podávajú ďalšie sestry," doplnil.
Situáciu niekoľko desiatok bývalých hasičov, ktorí prišli o výsluhové dôchodky a dostávať mali len starobný v nízkych sumách, je potrebné riešiť. V závere prvého rokovacieho dňa 31. schôdze Národnej rady SR sa na tom zhodli poslanci Gábor Grendel (OĽaNO) a exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer). Plénum totiž rokovalo o vládnej novele zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorá má výsluhové dôchodky zvýšiť o pevne stanovenú sumu, čo poslanci využili na otvorenie témy bývalých hasičov. "Vládny návrh je správny, zaslúžený a je hodný podpory. Menej správne a zaslúžené je, že sa takto štát nespráva ku všetkým výsluhovým dôchodcom. Hasičov, ktorí išli do dôchodku v rokoch 2008 až 2010, štát donútil, aby sa pokúsili vyžiť zo 170 eur mesačne. To by sa dalo vyriešiť pozmeňujúcim návrhom," odporučil Grendel.