BRATISLAVA. Poslanci NR SR posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o azyle z dielne ministerstva vnútra.
Ako sa uvádza v predkladacej správe, návrh nanovo ustanovuje predlžovanie lehoty na rozhodovanie v konaní o azyle, rozširuje dôvody na zánik azylu a tiež rozširuje dôvody na zánik doplnkovej ochrany.
Udelenie azylu
Ustanovuje taktiež nový dôvod na prerušenie konania o udelenie azylu a v súvislosti s definíciou žiadateľa spresňuje relevantné ustanovenia upravujúce práva, povinnosti alebo iné kritériá tak, aby boli viazané na trvanie statusu žiadateľa a nie na trvanie, respektíve skončenie konania o azyle.
Žiadateľovi, ktorý odmieta ochranu štátu, ktorého je štátnym občanom, rezort podľa novely neposkytne takzvanú doplnkovú ochranu, pokiaľ nehrozí, že by bol v prípade návratu vystavený reálnej hrozbe vážneho bezprávia.
Dôvodom na odmietnutie je tiež to, že žiadateľ pred vstupom na územie SR spáchal iný čin, za ktorý možno uložiť trest odňatia slobody s dolnou hranicou trestnej sadzby najmenej päť rokov a krajinu pôvodu opustil len preto, aby sa vyhol trestnému stíhaniu.
Bez súhlasu to nepôjde
Podľa novely tiež ministerstvo alebo iný orgán verejnej správy nesmie bez súhlasu dotknutej osoby poskytnúť krajine pôvodu informácie o tom, že cudzinec podal žiadosť o udelenie azylu a o dôvodoch takejto žiadosti aj vtedy, ak azyl alebo doplnková ochrana zanikli alebo cudzinec už nie je žiadateľ.
Ministerstvo si na posúdenie žiadosti o udelenie azylu žiadateľa staršieho ako 14 rokov vyžiada stanovisko Slovenskej informačnej služby (SIS) a Vojenského spravodajstva (VS), ktorí mu zašlú svoje stanovisko obsahujúce súhlas alebo nesúhlas s udelením azylu, alebo s poskytnutím doplnkovej ochrany.
Nebezpečnosť žiadateľa
SIS a VS v stanovisku posúdia nebezpečnosť žiadateľa pre bezpečnosť SR.
V konaní o udelení azylu má rezort rozhodnúť do šiestich mesiacov. Lehota sa môže predĺžiť, "ak si rozhodovanie o žiadosti o udelenie azylu vyžaduje posúdenie zložitých skutkových a právnych otázok alebo veľký počet žiadateľov podalo súčasne žiadosť o udelenie azylu a je veľmi zložité rozhodnúť o nej".
Žiadateľ je podľa novely do rozhodnutia o žiadosti o udelenie azylu oprávnený zdržiavať sa na území SR. Naopak, nie je oprávnený zdržiavať sa na území SR, ak ide o opakovanú žiadosť o udelenie azylu a ministerstvo už v minulosti zamietlo žiadosť o azyl.
Žiadateľ alebo iný účastník azylového konania má podľa novely právo byť v styku s úradom vysokého komisára a mimovládnymi organizáciami, ktoré sa na území SR zaoberajú starostlivosťou o žiadateľov a azylantov.
V prípade schválenia parlamentom nadobúda novela účinnosť 20. júla.