BRATISLAVA. Súhlasy súdov, ktoré vydávajú v súvislosti s využitím informačno-technických prostriedkov, sa zrejme už nebudú sprístupňovať.
Túto možnosť má zamedziť novela zákona o súdoch, ktorú v piatok posunul parlament do druhého čítania.
Novelu pripravilo narýchlo ministerstvo spravodlivosti a nebola ani v medzirezortnom pripomienkovaní. Minister Gábor Gál (Most-Híd) zdôvodnil, že ide o mimoriadnu okolnosť a bola ohrozená bezpečnosť krajiny.

"Aplikačná prax sa zmenila narýchlo, vytvoril sa precedens, na ktorý sme museli reagovať. Ide o bezpečnosť krajiny," uviedol ešte v apríli Gál.
"Krajský súd v rozpore s praxou a názorom ministerstva spravodlivosti zverejnil informácie, ktoré zverejniť nemal a keďže vznikol aplikačný problém, tak kvôli právnej istote sme upravili to, že metadáta, ktoré sú v telekomunikačnom systéme, tiež nemôžu byť zverejňované," vysvetlil.
Podľa súčasnej platnej právnej úpravy niet zákonnej možnosti nesprístupniť takéto rozhodnutia súdov. "Tento stav je z hľadiska potreby chrániť bezpečnostné záujmy Slovenskej republiky a riadny priebeh trestného konania neprijateľný," konštatuje ministerstvo v materiáli.
Novela má preto zaviesť výnimku z plošného sprístupňovania všetkých súdnych rozhodnutí, a to práve vo vzťahu k súhlasom súdu s poskytnutím údajov tvoriacich predmet telekomunikačného tajomstva, súhlasom na použitie informačno-technických prostriedkov a príkazov súdu vydávaných podľa Trestného poriadku.
Parlament rokoval aj o:
- Poslanci posunuli zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti do druhého čítania. Zákon zavedie zmeny v rezidentskom programe či obmedzenie používania amalgámových plomb.
- Vysokým školám by mohol pribudnúť nový typ bakalárskeho študijného programu. Ide o interdisciplinárne štúdiá. Má umožniť vysokým školám novú formu organizácie štúdia. Návrh novely zákona o vysokých školách parlament posunul do druhého čítania.
- Na Slovensku by mala vzniknúť Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo. S jej zriadením počíta zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania z dielne ministerstva školstva, ktorý parlament posunul do druhého čítania.