BRATISLAVA. Stoja tisíce eur a človek hneď vidí, s kým má česť. Drahé hodinky sú podľa odborníkov na protokol a politickú komunikáciu poznávacím znamením spoločenského statusu a bohatstva ich nositeľa. Vzbudzujú však nezriedka negatívne emócie, najmä závisť.
Radi sa nimi prezentujú najmä muži, pre ktorých sú jediným spoločensky prípustným šperkom. Keď sa stanú politikmi, nechcú sa ich vzdať alebo naopak práve vtedy majú potrebu ich prezentovať. Robia to podľa odborníkov napriek riziku, že časť svojich voličov si pohnevajú alebo budú musieť pre ne odstúpiť.
"Je to jediný ako-tak prijateľný spôsob, ako môžu politici prezentovať úspech vo svojom okolí," vysvetľuje politický marketér Radovan Choleva.
Fico: Najskôr fuj, potom na ruke

Jedným z ukážkových prípadov, ako drahé hodinky vplývajú na politika, je bývalý trojnásobný premiér a šéf Smeru Robert Fico.
"Životná úroveň niektorých poslancov je oveľa vyššia, ako sú ich oficiálne príjmy. Podaktorí nosia napríklad také hodinky, na aké by museli robiť tri roky," povedal ešte ako opozičný poslanec v roku 2002 v rozhovore pre regionPress.
Vydavateľstvo vtedy patrilo súčasnému lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi, ktorý vo štvrtok upozornil na rozhovor na sociálnej sieti.