Kým sa značkový alkohol dostane na slovenský stôl, prejde často aj pol sveta. Alkohol zo surovín v Karibiku môže zrieť v sudoch vo Francúzsku a skončiť v holandskom sklade, kde si ho vyhliadne slovenský predajca. Tieto miesta majú podľa špecializovaného predajcu alkoholu Martina Pagača vplyv aj na výslednú chuť. Aby sa k týmto značkám mohol malý predajca dostať, musí si podľa neho vybudovať vzťahy s ľuďmi doma aj v zahraničí.
Ako si človek otvorí malú predajňu alkoholu?
„Pracoval som ako barman v Česku a mojim kolegom napadlo podnikať s predajom alkoholu. Najprv som spolupracoval s nimi, neskôr som si otvoril vlastný podnik. Musel som si na to zobrať pôžičku. Ale je to aj o vzťahoch, ktoré človek má s inými ľuďmi. Veľa partnerov nám na začiatku pomohlo. Napríklad sme tovar mohli splácať dlhšie, než je štandardné a podobne.“
Ako vie prežiť kamenná predajňa v dobe internetového obchodu?
„Problémom sú české internetové obchody, ktoré majú vďaka inak nastaveným licenciám nižšie ceny. My ako kamenná predajňa však nemierime na zákazníka, ktorý presne vie, čo chce a len si hľadá najnižšiu cenu.
Chceme ľuďom poradiť, urobiť ochutnávku a poskytnúť mu príjemné prostredie. Chodia sem aj známe osobnosti, máme napríklad dobré vzťahy s predstavenstvom Slovana a po tomto rozhovore idem robiť ochutnávku pre Slovenský futbalový zväz. Navyše, podstatná časť našich zákazníkov sú firmy, rôzne reštaurácie a bary.“
Podľa čoho si vyberáte tovar, ktorý ponúkate?