BRATISLAVA. Zvláštny nákup obrnených transportérov na ministerstve obrany pod taktovkou SNS prešetruje polícia. Podozrenie má na obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, a to v štádiu pokusu a tiež s tým súvisice trestné činy.

Denníku SME to potvrdil hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.
"Vzhľadom na prebiehajúce preverovanie nebudeme k veci poskytovať bližšie informácie," dodal Wäldl, podľa ktorého sa prípadu ujala priamo Národná kriminálna agentúra.
Tá vychádza najmä z medializovných informácií, podľa ktorých postupoval minister Peter Gajdoš z SNS čudne, keď sa rozhodovalo o tom, ako štát armáde nakúpi obrnené transportéry.
Slovensko ich v súčanosti vyvíja v spolupráci s Fínskom a tamojšou zbrojárskou firmou Patria.
Ministerstvo prešetrovanie komentovalo zdržanlivo.
"Neprináleží nám vyjadrovať sa k činnosti orgánov činných v trestnom konaní," reagovala hovorkyňa rezortu Danka Capáková.
Dohoda už skôr
Z dokumentov, ktoré sprístupnilo fínske ministerstvo obrany, vyplýva, že Gajdoš sa na takejto výrobe dohodol dávno predtým, než mu na to vláda schválila mandát. V čase, keď verejnosti tvrdil, že rezort hľadá spôsob, akým techniku nakúpi, a analyzuje rôzne možnosti, totiž už podpisoval techickú dohodu o nákupe vozidiel.
V zmluve z júla minulého roku, ku ktorej sa na vyžiadanie dostal analytik Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska, sa hovorilo o technických detailoch strojov aj o tom, že ministerstvo pošle Fínom šesť miliónov eur na takzvaný výskum prototypu, ktorý mal byť hotový do vlaňajšieho októbra.
Ministrovi pritom vláda až v novembri odobrila návrh, aby spustil spoločný výskum a vývoj s Patriou. V praxi sa tým vyhol riadnemu verejnému obstarávaniu, hoci vývoj je v tomto prípade len to, že na fínsky podvozok sa dodá slovenská zbraňová veža turra.
Podivný vývoj

"To, že sa chytí fínsky podvozok a do toho sa integruje slovenská veža a komunikačné prístroje, nie je klasický výskum a vývoj," pripustil v rozhovore pre SME štátny tajomník rezortu Róbert Ondrejcsák.
Dubéci zároveň upozornil, že v tomto prípade bude najdôležitejšie to, ktoré slovenské zbrojovky sa zúčastnia na subdodávkach pri výrobe slovensko-fínskych strojov. Spomínajú sa totiž aj firmy ako Slavia Capital či Way Industries, ktoré sú blízke SNS.
"Máme už toľko dôkazov vopred dohodnutého obchodu, že ani neviem, o čom tu ešte treba hovoriť. Toto sa pieklo 'na tajňáša' poza chrbát verejnosti, hoci ide o 400 miliónov eur," povedal Dubéci, ktorý taktiež s právnikmi zvažuje podanie trestného oznámenia za nákup.
Gajdošov rezort takéto obvinenia odmieta a za podobné výroky podal trestné oznámenie na opozičného poslanca Milana Krajniaka zo Sme rodina.
Okrem polície sa o transportéry zaujíma už aj prokuratúra. Minulý týždeň pripustila, že „pozorne sleduje a vyhodnocuje medializované informácie“. Konať pre konkrétny dôvod však ešte nezačala.
„V tomto konkrétnom prípade zatiaľ neboli prezentované také informácie, ktoré by odôvodňovali uplatnenie pôsobnosti prokuratúry v trestnej oblasti,“ zdôvodnila pre SME hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.
Gajdoš bol nákup transportérov vysvetľovať v utorok aj poslancom branno-bezpečnostného výboru.
"Ja v žiadnom prípade nič tajiť nemienim," vyhlásil po rokovaní, na ktorom čelil najmä výhradám, že jeho ministerstvo nezverejnilo žiadne detaily z obchodu. Vyčítal mu to aj Ondrejcsák, ktorý síce patrí k vrcholným predstaviteľom rezortu, no analýzu výberu Patrie mu odmietli dať, aj keď si ju vyžiadal.
Minister však tvrdí, že nemá problém, aby sa v tejto veci uskutočnil na ministerstve poslanecký prieskum.
"Na jednej strane oceňujem, že minister obrany prišiel vysvetliť okolnosti nákupu, na druhej strane konštatujem, že pochybnosti o tom obstarávaní sa naďalej prehlbujú, a preto budeme žiadať, aby boli zverejnené všetky firmy, ktoré sa podieľali na výrobe toho prototypu," reagoval po utorkovom výbore exminister obrany Ľubomír Galko z SaS.
Minister by mal nákup vozidiel 8x8 na výbore vysvetľovať opäť v júni, keďže rokovanie o tomto bode poslanci zatiaľ len prerušili.

Beata
Balogová
