BRATISLAVA. Predsedníctvo vo Visegrádskej štvroke, OBSE či Rade OECD, konzulárna pomoc či iné dôležité úlohy ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí boli predmetom rozhovoru ministra Miroslava Lajčáka a premiéra Petra Pellegriniho, ktorý v stredu tento rezort navštívil.
Podľa Pellegriniho úloha ministerstva zahraničných vecí narastá, hlavne teraz, v období, keď strácame konsenzus v zahranično-politických otázkach.
„Je kľúčové, aby tento konsenzus ostal zachovaný, jednotnosť našich názorov bola kľúčová pri integračnom procese, aby sme vždy boli pri stole, keď sa rozhoduje o budúcnosti,“ povedal v stredu po stretnutí premiér.
Premiér Pellegrini tiež ocenil prácu nielen ministra a jeho štátnych tajomníkov, ale všetkých diplomatov. Tí podľa neho dnes pracujú na tom, aby odstránili jazvy na reputácii, ktoré Slovensko po nedávnych vnútropolitických udalostiach má.
Pellegrini zároveň informoval, že rezort diplomacie pripraví dokument, ktorý sa bude venovať hybridným hrozbám.
Proeurópske smerovanie
Podľa Lajčáka je kurz vlády Petra Pellegriniho silne proeurópsky. Lajčák ho informoval o tom, v akom stave je príprava predsedníctiev vo V4, OBSE, Rade OECD.

Rozprávali sa tiež aj o globálnych témach – vývoji na kórejskom poloostrove, v Sýrii, či o situácii v Iráne po vypovedaní jadrovej dohody zo strany USA. Slovensko vypovedanie dohody ľutuje.
Hovorili aj o európskej politike - brexite, reforme dublinského systému. „Hovorili sme aj o tom, že považujeme za dôležité skvalitnenie služieb, ktoré poskytujeme občanom v zahraničí. Hovorili sme aj o ekonomických otázkach, personálnych otázkach, celkovom nastavení,“ dodal Lajčák.
Slovensko podľa neho "boxuje" v medzinárodnej politike vo vyššej kategórii, než by mu pripadlo podľa počtu obyvateľov. To, aby sme aj naďalej boli relevantným hráčom, je možné, keď naša politika bude predvídateľná a bude vychádzať z medzinárodných zmlúv a našich spojeneckých záväzkov.
Takisto priznal, že Slovensko má teraz niekoľko reputačných šrámov, ale myslí si, že niekedy si Slovensko vytvára negatívnejší image, než v skutočnosti má v zahraničí.
Hlavné priority
Pre premiéra sú teraz hlavné priority reforma dublinského systému a návrh nového finančného rámca. Pellegrini v stredu zároveň odsúdil smrť zhruba 60 Palestínčanov v pásme Gazy.
Pokiaľ ide o našu zahraničnú politiku, naše smerovanie podľa neho dokazujú jeho doterajšie zahraničné cesty.

Doteraz navštívil Prahu, Varšavu, Berlín, Viedeň, ale aj inštitúcie EÚ a NATO v Bruseli. Vo štvrtok ho v Sofii čaká rokovanie aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Vo V4 sa Slovensko bude snažiť presadzovať pozitívne európske témy, budeme sa viac koncentrovať na stretnutia Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska s európskymi partnermi.
Pred októbrovým zasadnutím Európskej rady by sa na takomto stretnutí mala zúčastniť aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Pellegrini si myslí, že úlohou nášho predsedníctva bude zbližovať V4 s EÚ, verí, že napriek negatívnemu pohľadu niektorých krajín na Varšavu a Budapešť sa podarí V4 prinavrátiť pozitívny obraz.
Premiér avizoval, že v nasledujúcich týždňoch navštívi všetky rezorty, chce sa oboznámiť s tým, čo ministerstvá ešte plánujú. Rezorty požiadal, aby mu prezentovali svoje priority a ozrejmili mu plány.