BRATISLAVA. Zdravotnícki asistenti sa od septembra budú nazývať praktické sestry. Plénum Národnej rady v stredu odobrilo pozmeňujúci návrh zdravotníckeho výboru, ktorým sa nepriamo novelizuje zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Výbor sa pri návrhu inšpiroval Českou republikou, kde už táto zmena platí.
"Názov praktická sestra zodpovedá ich kompetenciám a zaradeniu. Cieľom premenovania je zlepšiť pre absolventov stredných zdravotníckych škôl ich spoločenské postavenie, a tým zvýšiť záujem o toto povolanie," povedal šéf parlamentného výboru Štefan Zelník (SNS).
V systéme podľa jeho informácií ostáva pracovať len desať percent takýchto absolventov. Praktické sestry by podľa jeho slov mohli študovať aj na vysokej škole, ale už popri zamestnaní.
Lepšie postavenie
Poslanec Alan Suchánek (OĽaNO) pripomenul, že zdravotnícki asistenti sú často "dehonestovaní" na sanitárov, ktorí nepotrebujú zdravotnícke vzdelanie.

Podľa poslancov sa zmenou napraví súčasný stav, ktorý vznikol nesprávnou implementáciou európskej smernice.
"Nesprávnou aplikáciou európskej smernice sa stalo to, že pre zdravotnú sestru je požadované vysokoškolské vzdelanie. Stredné zdravotnícke školy sa dostali do útlmu," pripomenul Zelník.
"Stredné zdravotnícke školy majú pritom študijný program oveľa náročnejší, ako potrebujú zdravotnícki asistenti," dodal.
Aj preto v marci 2017 vstúpila do platnosti vyhláška, ktorá rozširuje kompetencie zdravotníckych asistentov.
Sestry rozhodnutie kritizujú
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) vôľu zákonodarcov rešpektuje. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) považuje však premenovanie zdravotníckych asistentov na praktické sestry za nesystémový krok a pokus obísť štatistiky.
"Sestra je jedno z piatich regulovaných povolaní a svoje vzdelanie získala v odbore ošetrovateľstvo," pripomenula prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová. Sestry, ktoré pribudnú premenovaním zdravotníckych asistentov, preto podľa nej nebudú kvalifikovanými sestrami.
Návrh, naopak, podporuje Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje desiatky malých a stredných nemocníc. K podpore sa pridala aj Asociácia súkromných lekárov.
K návrhu sa vyjadrila aj Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov. Apeluje na prepracovanie vzdelávacieho programu praktická sestra, čím by sa podľa nej mal zaoberať odborný tím aj so zastúpením stavovských organizácií.
Parlament rokoval aj o:
- Štátni či mestskí policajti získajú od júla výslovné oprávnenie podrobiť mládež vyšetreniu na zistenie alkoholu alebo iných návykových látok, ak je dôvodné podozrenie, že ich požili.
- V každom okrese má po novom fungovať minimálne jedna pohotovostná lekáreň. Otvorená má byť do 22.30 h. Lekárne tak majú byť k dispozícii o pol hodinu dlhšie, ako budú otvorené ambulantné pohotovosti.
- Poslanci definitívne schválili návrh novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Cieľom návrhu je implementovať nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ.
- Poslanci posunuli do druhého čítania návrh zákona o dani z poistenia. Nová poistná daň nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod. Nová daň z poistenia by tak mala mať jednotnú osempercentnú sadzbu, ktorá sa dotkne všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia.
- Poslanci rokovali aj o návrhu novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon), podľa ktorého by sa mali počty tried a žiakov osemročných gymnázií určovať v rámci celej republiky, nie po jednotlivých krajoch.