BRATISLAVA. Na múriku pri kodanskom prístave Nyhavn pravidelne sedávajú desiatky turistov a popíjajú pivo z plechoviek. Každých desať minút okolo prechádza človek s obrovským vrecom a pýta sa, či už dopili. Ak je plechovka prázdna, okamžite ju berie so sebou.
Takýmto spôsobom si dokáže zarobiť za deň aj niekoľko desiatok eur. Stačí, aby prázdne plechovky dal do automatu na vratné fľaše.
Systém funguje podobne ako v slovenských supermarketoch, no akceptuje plechovky, a dokonca aj plastové fľaše od sladených nápojov. Dokáže pritom rozlíšiť, či je fľaša alebo plechovka kúpená v Dánsku, alebo pochádza zo zahraničia. Obchodníci tak neprerábajú na úkor špekulantov.

Zálohovanie väčšiny obalov od nápojov v krajine zaviedli pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Aj vďaka tomu sa tam recykluje viac ako 95 percent všetkých plastových fliaš.
Na Slovensku je situácia celkom odlišná. V rieke Bodva či vo vodnej nádrži Ružín sú slovenské plastové moria, pri ročnej produkcii takmer 1,5 miliardy plastových fliaš sa u nás vyseparuje a spracuje o málo viac ako polovica.
Európska komisia pritom od roku 2021 plánuje zaviesť daň z nerecyklovaných plastov. Slovensko by to podľa prepočtu portálu Euractiv vyšlo na 35 miliónov eur ročne.
Problém s plastovým odpadom je však celosvetový. S množstvom nielen plastového odpadu dlhodobo bojujú v Tichomorí, tamojší plastový ostrov je štyrikrát väčší než Francúzsko. Aj preto je otázka riešenia plastového problému čoraz naliehavejšia.
Minister nehovorí
Elegantným riešením situácie by pritom podľa ochranárov a aktivistov bolo práve zálohovanie plastových fliaš.
Hierarchia EÚ pre nakladanie s odpadom
- Predchádzať vzniku odpadu
- Dôsledne separovať
- Recyklovať
- Inak zhodnocovať
- Skládkovať
Keď denník SME pred mesiacom upozornil na obrovský plastový ostrov na Bodve, ministerstvo životného prostredia na otázku, či zvažuje zaviesť zálohovanie PET fliaš, reagovalo tým, že „sa zálohovaniu nebráni, no v súčasnosti je prioritou nastavenie komplexnej odpadovej politiky“.
„Ministerstvo a vláda sa len vyhovárajú. Dodnes neuvažujú o zavedení zálohovania, ktoré sa po prekonaní počiatočných problémov osvedčilo v celom rade krajín,“ hovorí Mikuláš Huba zo Slovenského ochranárskeho snemu.