BRATISLAVA. Poslanci opozičnej SaS nebudú hlasovať za sprísnenie podmienok, za akých môže byť na Slovensku vykonaná interrupcia.
S novelou zákona o umelom prerušení tehotenstva prišla ĽSNS. Chce ňou sprísniť potratovú politiku na Slovensku a zakázať svojvoľné a neodôvodnené interrupcie.
Zakázať ani obmedziť ich nechcú
"Nevidíme žiaden dôvod meniť status quo, ktorý platí dlhodobo a je výsledkom ťažko dosiahnutého konsenzu," uviedli v spoločnom vyhlásení poslankyne Natália Blahová, Lucia Ďuriš Nicholsonová a Jana Kiššová (všetky SaS).
Odmietajú navodiť stav, ktorý je vlastný krajinám, kde sú interrupcie zakázané alebo obmedzené tak, ako to požaduje ĽSNS.
"Výsledkom je len to, že tehotné ženy podstupujú tieto nepríjemné a traumatizujúce zákroky v zahraničí, prípadne ilegálne," tvrdia.
SaS podľa nich uznáva právo žien na interrupciu do 12. týždňa tehotenstva, a to bez obmedzenia. "Jediným a podľa nášho názoru hlavným obmedzením interrupcií má byť zodpovedný sexuálny život, vhodná osveta a svedomie. To sa netýka len žien, ale aj mužov. Žiadne drakonické sprísnenie interrupcií, vedené ideologicko-populistickými pohnútkami, k záchrane plodu nevedie," dodali poslankyne.
Iniciatívou sa budú zaoberať na chôdzi
Iniciatívou ĽSNS sa budú poslanci zaoberať už na prebiehajúcej schôdzi.
"Náš návrh vychádza z prirodzenej nutnosti chrániť aj životy nenarodených detí. Okrem morálnych argumentov sa opiera aj o samotnú Ústavu SR, kde sa uvádza, že ľudský život je hodný ochrany už pred narodením," povedal pred časom šéf strany Marian Kotleba.
Strana chce presadiť, aby potraty boli možné len v troch prípadoch. Prvým je, ak je ohrozený život matky, druhým, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu. Treťou možnosťou má byť, ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu. "Na to, čo sa tu deje, sa nedá pozerať. Téme zabíjania nenarodených detí sa nevenuje nikto," myslí si podpredseda ĽSNS Milan Uhrík.
Súčasné ustanovenie, ktoré dovoľuje interrupcie do 12. týždňa tehotenstva, chcú zo zákona vypustiť. Zároveň tam chcú doplniť pravidlo, že cudzinkám bude možné vykonať umelé prerušenie tehotenstva len v prípade ohrozenia ich života a s ich súhlasom.
Kresťanské organizácie vyzývajú na podporu
Zástupcovia kresťanských organizácií vyzývajú poslancov NR SR na predkladanie a podporu návrhov zákonov, ktoré zlepšia ochranu života každého človeka.
Vo výzve upozorňujú, že politické snahy, ktoré sú zacielené na obmedzenie alebo zákaz ničenia nenarodeného dieťaťa, sú nielen legitímne, ale v pravom zmysle slova primárne.
Ich cieľom je totiž dosiahnutie základnej spravodlivosti pre všetkých členov spoločnosti. „Ľudský život sa začína počatím. Právo na život je prvé zo všetkých práv, bez neho niet ďalších ľudských práv. Právo na život je neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné. Nikto nemá právo siahnuť na život nevinného človeka,“ píšu vo výzve.
„Pre totalitnú potratovú legislatívu sú už od roku 1957 nenarodené dieťa i jeho matka vystavené riziku umelého potratu. Bezpodmienečné právo dieťaťa na život je tak podriadené rozhodnutiu silnejšieho. Tým sa porušuje zásada chrániaca ľudskú integritu a dôstojnosť: Nikto nemá právo siahnuť na život nevinného človeka,“ uvádzajú kresťanskí aktivisti.
„Vyzývame všetkých, ktorým je zverená moc – poslancov NR SR, vládu, prezidenta, aby hľadali reálne možnosti zlepšenia ochrany života každého človeka, neúnavne ich presadzovali a podporovali návrhy zákonných úprav, ktoré k tomuto cieľu smerujú,“ uvádzajú vo výzve, ktorú zasielajú do schránok všetkým poslancom NR SR.
Pod výzvou sú podpísaní Marek Michalčík zo Sekcie kultúry života, Kanet, n. o., Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku, o. z., Anton Chromík z Aliancie za rodinu, o. z., Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu, o. z., Jana Tutková z Centra pre bioetickú reformu, o. z., Andrej Ungvarský z projektu 9 mesiacov za život, Dušan Škurla z Aliancie za život, o. z., Jozef Mikloško, SPDDD, Úsmev ako dar, o. z. a Vladimír Krčméry z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.