BRATISLAVA. Predčasné voľby do Národnej rady SR sa majú konať 8. septembra 2018. Navrhujú to opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina, ktorých zástupcovia predložili ústavný zákon o skrátení aktuálneho volebného obdobia.
Na jeho prijatie je potrebných minimálne 90 hlasov. Do písomnej časti rozpravy sa z koalície nikto neprihlásil.
Potrebných 90 hlasov
"Naša štátnosť je fatálne ohrozená. Od zavraždenia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynuli tri mesiace. Sú to tri mesiace zvýšenej citlivosti ľudí na zlodejstvá, sú to tri mesiace obrovskej občianskej nespokojnosti. Len totálny ignorant v tomto obraze nevidí, ako hlboko do štátnych inštitúcií zapustil svoje chápadlá organizovaný zločin," povedala v rozprave Jana Kiššová (SaS) s tým, že cíti úzkosť zo zlého smeru, akým sa naša krajina na čele s touto vládou uberá.
"Rastie vo mne hnev, keď vidím, ako arogantne koalícia nakladá s dôverou občanov. Predčasné voľby by boli poctivou reakciou na to, čo sa stalo a čo sa v tejto krajine deje," odkázala.
V dôvodovej správe návrhu sa uvádza, že od volieb do NR SR konaných 5. marca 2016 došlo k zásadnej zmene rozloženia politických síl.
"Vo voľbách sa do parlamentu dostalo osem politických strán, ktoré utvorili osem poslaneckých klubov. Už v prvých dňoch však došlo k významným presunom medzi poslaneckými klubmi, neskôr k zániku poslaneckého klubu jednej vládnej strany. V súčasnosti v najvyššom zákonodarnom zbore pôsobí 15 nezaradených poslancov, čo je až desať percent z ich celkového počtu," argumentuje opozícia.
Podľa nej sa vláda aktuálne opiera o početne nejasnú a krehkú nereprezentatívnu väčšinu, "a ani tá by nebola možná bez nevypočítateľných hlasov niektorých nezaradených poslancov".
"Všetky uvedené skutočnosti dokazujú, že dnešné zloženie parlamentu nie je výsledkom vôle občanov Slovenskej republiky, a to dokonca ani tej z roku 2016," tvrdia predkladatelia.
Vlna protivládnych protestov
Zároveň dodávajú, že vo februári a v marci 2018 ovládla Slovensko vlna protivládnych protestov, najväčších od roku 1989.
"Ich spúšťačom bola vražda investigatívneho novinára. V súvislosti s ňou vyplávali na povrch aj podozrenia z väzieb predstaviteľov vládnej strany Smer na ľudí spájanými s organizovaným zločinom. Spoločným znakom týchto protestov je okrem vyjadrenia pohoršenia nad vraždou novinára aj vyjadrenie nespokojnosti so súčasnou vládou a čoraz silnejúce volanie po predčasných voľbách," píše sa v dôvodovej správe.
Vážnosť situácie podľa opozície potvrdzuje aj demisia vlády a zostavovanie vlády novej.
"Rozhodnutia ministrov kultúry a spravodlivosti nebyť ďalej súčasťou vlády, ako aj avizované vzdanie sa mandátu poslanca vládnej strany Mosta-Híd Františka Šebeja, demaskujú značné názorové rozdiely aj v samotnom tábore vládnych strán. Navyše treba uviesť, že nová vláda, rovnako ako tá predchádzajúca, sa bude opierať o viacerých prestúpených aj nezaradených poslancov, ktorí opustili politické strany kandidujúce vo voľbách," uvádzajú SaS, OĽaNO a Sme rodina.
Riešenie tejto situácie vidia v skrátení VII. volebného obdobia a v stanovení termínu nových volieb.
Poslanci ďalej rokovali o:
- Podmienky preplácania liekov na výnimky z verejného zdravotného poistenia sa zmiernia natrvalo. Po tom, čo sa najprv do konca roka zjemnili, parlament v stredu (16.5.) odsúhlasil pozmeňujúce návrhy zdravotníckeho výboru, ktoré umožňujú zdravotným poisťovniam platiť za takéto lieky aj od budúceho roka ich plnú cenu. Rovnako sa zruší päťpercentná spoluúčasť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na liečbe.
- Pravidlá určovania počtov žiakov osemročných gymnázií by sa mali zmeniť. Národná rada SR totiž posunula do druhého čítania novelu zákona o výchove a vzdelávaní, ktorou chcú poslanci SNS okrem iného určiť limit na žiakov. Právna norma nezakazuje prijímať aj viac žiakov, ale na vzdelávanie tých, čo budú nad limit, by nemali ísť peniaze zo štátneho rozpočtu.
- Nerovnaká výška príspevkov na zabezpečenie základného vybavenia dieťaťa pre biologických a náhradných rodičov je diskrimináciou. Uviedli to na štvrtkovej tlačovej konferencii poslankyne hnutia OĽaNO Soňa Gaborčáková a Anna Verešová. Zmeniť by to mala novela zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti, ktorú predkladajú na prebiehajúcej 31. schôdzi Národnej rady (NR) SR.
- Používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3 by sa malo obmedziť. Počíta s tým novela zákona o výbušninách z dielne poslancov Mosta-Híd, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Pokiaľ by návrh poslanci definitívne schválili, táto pyrotechnika by sa mohla používať iba počas osláv Nového roka. Obce by však mohli udeľovať výnimku.
- V dlhoročnom spore o katastrálne územie pozemkov, na ktorých leží areál oceliarní U.S. Steel Košice, bude opäť rozhodovať košický krajský súd (KS). V spore ide o to, či územie spadá pod mesto Košice, alebo obec Sokoľany. Najvyšší súd (NS) SR najnovšie zrušil predchádzajúci rozsudok KS v tejto veci, ktorý bol v prospech mesta, a vec mu vrátil na ďalšie konanie.