SME

Čo chce Fico od submisívneho Pellegriniho

Aký je vzťah medzi poslancom Ficom a premiérom Pellegrinim.

Robert Fico a Peter Pellegrini. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Marián Leško / Trend

Situácia, že predseda najsilnejšej vládnej strany nie je zároveň aj predsedom vlády, sa už na Slovensku vyskytla, ale nikdy netrvala príliš dlho.

Prvý raz k nej došlo hneď po slobodných voľbách v roku 1990 – vtedy Verejnosť proti násiliu (VPN) nominovala za predsedu kabinetu Vladimíra Mečiara, ktorý v hnutí nezastával žiadnu významnú funkciu. Po trištvrte roku sa samotné vedenie VPN postaralo o to, že premiér musel odísť, jeho vláda padla, hnutie sa rozdelilo a premiérom sa stal Ján Čarnogurský, predseda fakticky najsilnejšieho koaličného subjektu.

Prečítajte si tiež: Fico v strachu z Pellegriniho pôsobí komicky a šliape si po jazyku Čítajte 

Potom krajine šestnásť rokov vládli dvojjedinní predsedovia – šéfovia najsilnejších vládnych strán a premiéri: V. Mečiar, Mikuláš Dzurinda a Robert Fico.

V roku 2010 sa premiérkou stala podpredsedníčka Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ). Ani nie v polovici funkčného obdobia vláda Ivety Radičovej stratila dôveru parlamentu a musela skončiť.

Pred mesiacom a pol sa do premiérskej funkcie dostal podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini. Vzniká tak prirodzene otázka, či aj jeho pôsobenie na poste „šéfa štátu“ bude mať rovnako rýchly koniec ako v dvoch predchádzajúcich prípadoch premiérovania nepredsedov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keďže éra prvej Mečiarovej vlády je už predsa len historicky vzdialená, relevantnú odpoveď na túto otázku môžeme dostať predovšetkým porovnaním P. Pellegriniho a I. Radičovej i porovnaním strán a koalícií, v ktorých pôsobia.

Kým sa stala premiérkou

Ponuku od premiéra M. Dzurindu, aby sa stala ministerkou práce v jeho druhej vláde, ktorá odštartovala jej politickú kariéru, dostala I. Radičová v roku 2005.

Bola vtedy rešpektovanou akademičkou a známou postavou verejného života. O štyri roky neskôr kandidovala na funkciu prezidenta republiky a v druhom kole voľby získala viac ako milión hlasov.

Svoju pozíciu v strane nenadobudla iba vďaka svojmu predsedovi, ale aj napriek nemu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5CBV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu