Čo o sebe Peter Lipa povedal prvýkrát

Jeho meno je na Slovensku synonymom džezu. No málokto pozná aj príbeh, ktorý je za ním. Peter Lipa sa narodil s iným priezviskom, ale vzala mu ho vojna.
Tak ako otca, tak ako domov, tak ako rané spomienky.
„Vyrastal som vo veľmi skromných podmienkach, mám v sebe zakódované časy, keď nikto nič nemal,“ hovorí hudobník a spevák, ktorý čoskoro oslávi 75. narodeniny. Boli časy, keď zvažoval, že emigruje. Zakázali mu pesničku, sledovala ho ŠtB, riešil regionálnu politiku. No sedieť a spomínať mu nestačí. „Mňa zaujíma to, čo ešte len bude,“ podotýka v rozhovore Mareka Hudeca.
Matematické tipy na zlepšenie vzťahov

Možno ste ju v škole nenávideli, ale pri hľadaní vzťahu vám môže pomôcť. Je odosobnená a hľadá univerzálne pravidlá. Niekedy sú pri prenesení do skutočného života možno pritiahnuté za vlasy, ale určite sa nimi dá inšpirovať.
Matematika ako jazyk lásky je nečakaným spojením. No čo ak má práve ona vzorec, ktorý vám v živote pomôže?
Verí tomu úspešná mladá britská matematička Hannah Fry, ktorej prednášku na konferencii TedX na túto tému z roku 2014 si online pozrelo vyše štyri a pol milióna ľudí.
Vo vtipnej knižke Matematika lásky ponúka nečakané odpovede napríklad na to, koľko frajerov či frajeriek by ste mali mať, kým nájdete toho pravého alebo tú pravú.
Malá história veľkých sobášov

Sobáš v povojnovej atmosfére, deň D s mínusovými teplotami, prvý televízny prenos, prvá teroristická hrozba, škandály.
Kým dokráčali princ Harry a Megan Marklová k oltáru, zažila monarchia všelijaké svadby. Aby držala krok s modernou dobou, menila pravidlá o vstupe do manželstva priamo za chodu. Niektoré vyvolali zdesenie, iné verejnosť prijala pozitívne.
Ako vyzerali najslávnejšie britské svadby v období ostatných sto rokov?
Čo robí profesionálny vajda

Nie je z rómskej osady a Rómovia si ho nezvolili, no predsa je vajdom. Dokonca zrejme jediným na Slovensku, ktorého zamestnáva a platí miestny úrad.
Marián Bubenčík pochádza z Dobšinej, päťtisícového mesta, v ktorom je takmer vyrovnaný počet rómskych a nerómskych obyvateľov. Vyhral konkurz na post vajdu a pracuje na tom, aby sa v meste zlepšilo spolunažívanie.
Rešpektujú ho „bieli“ aj Rómovia a neváha uskutočňovať aj radikálnejšie nápady. Stále zdôrazňuje základné princípy – nič nie je zadarmo a každý musí dostať príležitosť. Až keď ju premárni, možno povedať, že je darebák.
Ako vyzerá moderná škola

Na Slovensku sa čoraz viac diskutuje o potrebe systémovej reformy školstva. Kritici žiadajú zmenu zastaraných učebných osnov a problém vidia aj v nezmyselných nárokoch na študentov.
Žiaci podľa učiteľov neraz memorujú množstvo faktov bez toho, aby medzi nimi hľadali logické súvislosti.
O tom, ako funguje vzdelávací systém bez týchto nedostatkov, hovorí pre SME Kolumbijčanka Vicky Colbert, spoluzakladateľka vzdelávacieho modelu Escuela Nueva (Nová škola).

Beata
Balogová
