BRATISLAVA. Slovensko sa zatiaľ vyhlo žalobe Európskej komisie (EK) na Súdnom dvore EÚ za nedostatočnú kvalitu ovzdušia, najmä prekračovanie limitov EÚ pre oxidy dusíka a tuhé častice PM10.
Slovensko ešte v januári EK vysvetlilo súčasnú situáciu a predstavilo opatrenia a aktivity, ktoré vykonáva v oblasti skvalitňovania ovzdušia.
„Kroky, ktoré ministerstvo životného prostredia (MŽP) za posledné mesiace urobilo v boji za účinnejšiu ochranu ovzdušia viedli k tomu, že EK, na rozdiel od iných krajín, nateraz nebude žalovať Slovensko na Súdnom dvore EÚ,“ uviedol hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.
Žalovať chceli aj Slovensko
Pôvodne chcela Európska komisia na Európskom súde žalovať deväť štátov – Nemecko, Francúzsko, Veľkú Britániu, Taliansko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Česko a Španielsko.
Tieto krajiny si EK koncom januára pozvala, aby obhájili ich opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia.

„Tieto navrhované opatrenia EK posudzovala a tie zo Slovenska, Česka a Španielska vyhodnotila ako vyhovujúce,“ konštatoval Ferenčák.
Ide napríklad o podporu energetickej efektívnosti či elektromobility. V roku 2004 bolo na Slovensku 17 oblastí s horšou kvalitou ovzdušia, v roku 2016 ich bolo už iba 12.
Celkovo sa znížila aj ich rozloha o 52 percent a počet obyvateľov žijúcich v týchto oblastiach o 54 percent.
V decembri minulého roku začala platiť novela zákona o ochrane ovzdušia, ktorá zlepšuje informovanosť obyvateľov o kvalite ovzdušia.
Zároveň umožňuje obciam zriadiť nízkoemisné zóny, pre stredne veľké spaľovacie zariadenia začali platiť prísnejšie emisné limity. Efektívnejšie majú byť aj kontroly v týchto prevádzkach.
Stratégia ochrany
MŽP tiež pracuje na dôležitom pilieri ochrany životného prostredia a zdravia ľudí – na Stratégii ochrany ovzdušia. Verejnosť sa môže zapojiť do jej prípravy do 30. júna.
„Na envirorezorte uplatňujeme princípy politiky otvorených dverí. Sme otvorení konštruktívne a vecne diskutovať a hľadať riešenia, ktoré pomôžu zdravšiemu ovzdušiu,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.
Návrhy opatrení na zníženie emisií do ovzdušia môže verejnosť zaslať formou dotazníka na webovej stránke https://www.minzp.sk/sluzby/ovzdusie/verejna-konzultacia-k-strategii-ochrany-ovzdusia.html.
Stratégia ochrany ovzdušia bude zahŕňať dva kľúčové dokumenty – Stratégiu na zlepšenie kvality ovzdušia a Národný program znižovania emisií.
Žalobe sa Slovensko vyhlo
„Slovensko sa nateraz žalobe vyhlo, hoci stále vysoko prekračuje limity znečisťujúcich látok a ohrozuje tak zdravie svojich obyvateľov,“ uviedla Dana Mareková z iniciatívy Za čisté ovzdušie v reakcii na rozhodnutie EK.
Ochranári budú podľa nej pozorne sledovať ďalšie kroky MŽP, ďalších rezortov a samospráv.
“Budeme vytvárať tlak, aby došlo ku skutočnému zlepšeniu. Osobitne budeme sledovať ako MŽP podporí nízkoemisnú dopravu, vrátane nízkoemisných zón v mestách a bude riešiť problém kúrenia tuhým palivom, najmä v chudobnejších regiónoch,” uzavrela.