BRATISLAVA. Tajné služby sledujú a potvrdzujú prepojenie organizovaného zločinu na príslušníkov polície, prokuratúry a súdov.
O prepojeniach sa zmieňuje správa o činnosti Slovenskej informačnej služby za minulý rok, o ktorej rokovali parlamentní poslanci v utajenom režime.
Potvrdil to predseda Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu činnosti SIS Gábor Grendel.
"Zaujala ma zmienka o prepojení organizovaného zločinu na príslušníkov polície, prokuratúry, justície, bez konkrétnych informácií o tom, o akých príslušníkoch konkrétne hovoríme," povedal novinárom po skončení rokovania Grendel.
Nič konkrétne sa nedozvedeli

Poslanci sa teda nedozvedeli, či ide o prepojenie na bežných príslušníkov alebo funkcionárov uvedených zložiek.
"Je to pochopiteľné, že pokiaľ ide o tzv. živé veci, nie je dobré, aby poslanci NR SR boli oboznamovaní, ktorí príslušníci alebo funkcionári sú v hľadáčiku tajných služieb," doplnil.
Podľa Grendela však akékoľvek prepojenie organizovaného zločinu na tieto štruktúry je vážna vec.
Správa SIS hovorí podľa neho aj o pôsobení talianskych podnikateľov na východe Slovenska. "Je evidentné, že ich činnosti sa tajné služby venovali aj minulý rok, aj v minulosti. Téza, že na východe nie je nič, sa aj touto správou nepotvrdila," doplnil.
Hovorilo sa aj o nedostatočnom financovaní SIS. "Organizovaný zločin aj iné organizácie, ktoré nemôžeme označiť za podsvetie, majú viac finančných možností. Nie je možné držať krok s organizovaným zločinom a inými formami kriminality, ak na to bezpečnostné zložky nie sú dostatočne vybavené," zdôraznil s tým, že sa budú poslanci snažiť finančné prostriedky navýšiť.
Grendel: Únos nevie nikto preukázať
Dnes podľa predsedu parlamentného Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS Gábora Grendela (OĽaNO) so stopercentnou istotou nikto nevie preukázať, že z Nemecka unesený Vietnamec Trinh Xuan Thanh bol na palube slovenského leteckého špeciálu.
Ako povedal Grendel novinárom, vietnamská strana nepreukázala, akým spôsobom bol tento občan transportovaný cez polovicu EÚ až do Vietnamu. „Kým toto Vietnamci nepreukážu, tak podozrenie, že SR alebo iný štát EÚ mohol byť zneužitý, tu stále bude,“ zdôraznil.
Ako cez kopirák

Správy tajných služieb idú podľa poslanca Sme rodina Milana Krajniaka každý rok ako cez "kopirák". "Nie je tam nič také, čo by nemohla vedieť verejnosť, pre mňa tam nič výživné nebolo," uviedol.
Na kauzu talianska mafia na východe Slovenska či únos Vietnamca sa nepýtal. Krajniak si myslí, že pri kauze únosu vietnamského podnikateľa je potrebné vidieť dve veci.
"Jednou je výmena informácií a spolupráca medzi slovenskou a nemeckou políciou, a tá bola. Mňa osobne ten časový sled udalostí a vzájomného informovania sa presvedčil o tom, že minimálne vedome sa slovenská strana na ničom nelegálnom nepodieľala. O komunikácii tajných služieb neviem, o tom nás neinformujú," dodal opozičný poslanec.
Poslanec za Slovenskú národnú stranu Tibor Bernaťák uviedol, že obe správy boli prednesené bez veľkých námietok a komentárov. Na margo vyjadrení Krajniaka sa nevyjadril.
"Je to jeho názor, nebudem ho komentovať. Ja som si správy vypočul," poznamenal. Čo bolo predmetom neverejného rokovania však nepriblížil. No po vypočutí si správ spravodajských služieb dodal, že v tejto krajine sa cíti bezpečne.