BRATISLAVA. Pripisovať zlé hospodárenie štátnych nemocníc na vrub súkromníkom je podľa zdravotníckeho analytika Dušana Zachara z INEKO nepoctivá argumentácia, ktorá sa snaží sňať zodpovednosť za tento stav zo štátnych manažérov a politikov a hodiť ju na iných.
Reagoval tak na kritiku ziskov súkromníkov v štátnych nemociach od šéfa kabinetu Petra Pellegriniho (Smer-SD).
"Vyjadrenia premiéra sú veľmi zjednodušujúce, s nádychom ideologického populizmu v duchu zlí, bohatí súkromníci, na ktorých doplácajú štátne zariadenia," povedal Zachar pre TASR.

Pripomína, že existujú viaceré štátne nemocnice, ktoré majú svoje CT a MR prístroje i laboratóriá, a aj tak generujú obrovské straty a dlhy.
"Na druhej strane tu máme napríklad štátnu Fakultnú nemocnicu Nitra, ktorá hospodári so ziskom, nemá dlhy a má vo svojich priestoroch súkromného poskytovateľa zobrazovacej diagnostiky," doplnil.
Poukázal tiež na to, že v ostatnom období navyše ministerstvo v spolupráci so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou znížili jednotkové ceny za tieto vyšetrenia. Tým by sa mali skresať aj ziskové marže poskytovateľov týchto služieb, aby neboli neprimerane vysoké, vysvetlil Zachar.
Pellegrini chce prehľad súkromníkov
Lukratívnosť biznisu by mohla podľa jeho slov ovplyvniť aj zmena vo financovaní takýchto výkonov. "Nepreplácala by ich priamo poisťovňa, ale kupovali by si ich samotné nemocnice a až následne by poisťovňa preplácala nemocnici náklady za celý hospitalizačný prípad," tvrdí.
V takom prípade by pravdepodobne aj nemocnice oveľa úspornejšie žiadali o vyšetrenia a zvýšila by sa efektívnosť.
"V súčasnosti ich totižto nič nestojí, keď žiadajú aj o duplicitné či zbytočné vyšetrenia," upozornil s tým, že vyhovuje iba poskytovateľom týchto služieb.
“Budeme musieť raz a navždy otvoriť vážnu diskusiu, ako sa s tým ideme vysporiadať.
„
Premiérovi Petrovi Pellegrinimu sa nepáči, že v štátnych nemocniciach zarábajú súkromníci. Začiatkom mája kritizoval, že zisky za CT vyšetrenia či laboratórne vyšetrenia nekončia v rozpočtoch nemocníc, ktoré majú opakovane problém s dlhmi, ale v privátnych rukách.
Takýto stav podľa neho nemožno tolerovať. "Budeme musieť raz a navždy otvoriť vážnu diskusiu, ako sa s tým ideme vysporiadať," povedal.
Ministerstvo zdravotníctva mu má podľa jeho slov pripraviť prehľad, koľko súkromníkov pôsobí v štátnych nemocniciach. Práve tie majú s dlhmi najväčšie problémy.
Diskutoval o tom s Kalavskou
O téme už Pellegrini diskutoval aj so šéfkou rezortu zdravotníctva Andreou Kalavskou (nominantka Smer-SD). Ministerstvo tvrdí, že činnosti, ktoré dokážu efektívne realizovať nemocnice vo vlastnej réžii, by mali postupne prejsť pod ich správu.
Ako prvé postupne na základe príkazu ministra zdravotníctva z júna 2016 prechádzajú pod správu nemocníc verejné lekárne prevádzkované v areáloch a budovách ústavných zdravotníckych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva.