BRATISLAVA. S čistením území, ktoré sú zamorené toxickými látkami, môžu človeku pomôcť rastliny. Tie totiž toxické látky do seba prijímajú koreňmi alebo v prípade organických látok ich aj metabolicky upravujú či rozkladajú.
Tvrdí to vedecký tím experimentálnej biológie rastlín z Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý sa zaoberá výskumom čistenia životného prostredia pomocou rastlín.
Ako informoval člen tímu profesor Alexander Lux, čistenie prostredia rastlinami, takzvaná fytoremediácia, je jedným z alternatívnych riešení dekontaminácie pôdy.
Očisťovanie býva aj samovoľné, keď jedovaté skládky či jazerá postupne zarastajú vegetáciou, ktorá toxické látky absorbuje.
„Tento proces sa však dá urýchliť a zefektívniť výberom vhodných rastlinných druhov, zabezpečením, že značná časť toho, čím je koreňová sústava obklopená a čo sa za bežných okolností rastlina snaží neprijať, sa transportuje do nadzemnej časti,“ uviedol Lux.

Na druhej strane, výskumníci sa snažia šľachtiť také úžitkové rastliny, ktoré minimálne nasávajú škodliviny z koreňa do nadzemných častí, plodov či semien, ktoré konzumujeme.
Prostredníctvom rastlín sa totiž toxické látky môžu konzumáciou dostať až do ľudského tela a ohroziť tak zdravie.
„Pozoruhodná je významná miera využitia výsledkov výskumu pestovania vhodných rastlín na dekontamináciu nášho životného prostredia, a tým aj na prevenciu a minimalizáciu výskytu civilizačných chorôb, zlepšenie zdravotnej kondície aj životného komfortu občanov,“ zdôraznil profesor Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave.