SME

Na rakovinu zomierajú Slováci častejšie ako ľudia z iných krajín Únie

Miera prežitia po diagnostikovaní rakoviny prsníka, rakoviny krčka maternice a rakoviny hrubého čreva sa nezlepšila.

(Zdroj: FOTOLIA)

BRATISLAVA. Miera prežitia po diagnostikovaní rakoviny prsníka, rakoviny krčka maternice a rakoviny hrubého čreva v SR sa v poslednom desaťročí podstatne nezlepšila a prehĺbil sa rozdiel v porovnaní s mnohými inými krajinami EÚ.

Uviedla to Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku, citujúc zo správy EK o stave zdravia a zdravotníctva na Slovensku.

Prezentácia dokumentu EK otvorila utorňajšiu konferenciu pod názvom Onkológia na Slovensku (očakávania vs. realita), ktorú organizuje päť pacientskych organizácií upozorňujúcich na potrebu zlepšiť stav onkológie v SR.

SkryťVypnúť reklamu

Ochorenie zistia neskoro

Prečítajte si tiež: Štát nemá kapacity na včasné zachytávanie rakoviny prsníka, priznalo ministerstvo Čítajte 

Ako ďalej Vašáková konštatovala, pomerne nízka miera prežitia v prípade rôznych druhov rakoviny čiastočne súvisí s nízkou mierou skríningu, čo znamená, že vysoký podiel prípadov rakoviny sa zistí v neskoršom štádiu.

"Podľa údajov z roku 2015 podstúpila skríning pomocou mamografie za uplynulé dva roky iba necelá štvrtina (23 percent) žien v cieľovej skupine, skríning rakoviny krčka maternice podstúpila menej ako polovica žien (48 percent)," citovala zo správy.

Mieru skríningu by podľa zástupkyne EK mohli pomôcť zvýšiť ďalšie kampane vlády alebo mimovládnych organizácií zamerané na informovanie verejnosti o výhodách pravidelného skríningu.

Zabíja najčastejšie

Rakovina vo všeobecnosti patrí k ochoreniam, ktoré najčastejšie berú Slovákom život. Podľa správy je dôvodom takmer tretiny úmrtí. U žien je to príčina v 24 percent prípadov, u mužov dokonca v 29 percentách.

SkryťVypnúť reklamu

Správa EK o zdravotnom stave SR za rok 2017 v tejto súvislosti konštatuje, že SR zatiaľ nemá vypracovaný národný plán boja proti rakovine, čo je nástroj, ktorý sa v iných krajinách využíva na mobilizovanie úsilia na presadzovanie väčšej prevencie, včasného zisťovania a lepšej liečby osôb s rakovinou.

Za lepšiu onkológiu

Zástupcovia pacientskych organizácií, občianskych združení zasa tvrdia, že nový zákon o dostupnosti zdravotnej starostlivosti je absolútne nefunkčný, nepriniesol väčšiu dostupnosť ani väčší prílev inovatívnych liekov v oblasti liečby onkologických ochorení.

Preto sformulovali konkrétne požiadavky pre zlepšenie súčasného stavu onkológie na Slovensku.

"Sú to exaktné kroky, ktoré by malo ministerstvo zdravotníctva prijať i s následnými plánmi ich aktualizácie," uviedla o dokumente Jana Pifflová Španková z občianskeho združenia (OZ) Nie rakovine.

SkryťVypnúť reklamu

"Požiadavky sú formulované v šiestich oblastiach, od vytvorenia Národného onkologického plánu a aktualizácie onkologických registrov až po opatrenia v prípade liečby a manažmentu o pacienta, rovnako tak sa týkajú psychologickej i sociálno-právnej podpory pacientov i paliatívnej starostlivosti," dodala.

Požiadavky pacientov

Zástupcovia pacientskych organizácií napríklad požadujú, aby rezort zdravotníctva navrhol spôsob finančného hodnotenia konzultácií medzi lekármi tak, aby boli súčasťou úhradového mechanizmu, rovnako tak žiada pripraviť so zdravotnými poisťovňami návrh úhrady druhého názoru lekára, tzv. second opinion.

Medzi požiadavkami, ktoré pacientske organizácie predložili, sa tiež spomína novelizácia zákona, ktorá by umožnila zaradiť aj inovatívnu liečbu do štandardnej úhrady liekov.

SkryťVypnúť reklamu

O takejto liečbe má podľa predloženej požiadavky rozhodovať ošetrujúci lekár, nie zdravotná poisťovňa.

Ministerka neprišla

Spomínaný dokument chceli zástupcovia pacientskych organizácií predložiť ministerke zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru). Napriek prisľúbenej účasti však šéfka rezortu na konferencii chýbala, rezort zastupoval Miroslav Bdžoch.

Ten vystúpil na konferencii s príspevkom, z ďalšieho programu sa však ospravedlnil. Od pacientskych organizácií si prevzal dokument so slovami, že sa teší na ďalšiu spoluprácu.

Na novinárske otázky však Bdžoch neodpovedal, odvolal sa na to, že nemá kompetenciu vyjadrovať sa v mene rezortu, novinárov odporučil obrátiť sa na tlačový odbor ministerstva.

Zástupcovia pacientskych organizácií netajili z prístupu rezortu rozhorčenie. "Sme šokovaní a považujeme to za neúctu, ak na panelovej diskusii, ktorá má viesť diskusiu o odporúčaniach a návrhoch na zlepšenie onkologickej liečby na Slovensku, nie je prítomný zástupca rezortu," spomenuli niekoľkokrát.

SkryťVypnúť reklamu

Odborná konferencia

Konferenciu Onkológia na Slovensku (očakávania vs. realita), organizuje päť občianskych združení (OZ), konkrétne OZ Nie rakovine, OZ Amazonky, OZ Pacientov s dermatologickými malignitami, OZ Liga proti rakovine, OZ Hematologický pacient, pacientskych organizácií, ktoré upozorňujú na potrebu zlepšiť stav onkológie na Slovensku.

Na konferencii chcú organizátori prostredníctvom panelových diskusií sformulovať konkrétne požiadavky na zlepšenie súčasného stavu onkológie na Slovensku.

Identifikovať najväčšie problémy majú i príspevky vystupujúcich odborníkov, ktorí na konferencii porovnajú postupy a podmienky liečby na Slovensku s tým, aký je súčasný trend v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 239
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 930
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 003
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 498
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 746
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 536
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 190
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 749
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu