BRATISLAVA. Správa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) potvrdzuje obrovské zlyhania viacerých rezortov, skonštatovala opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) za OĽaNO Veronika Remišová. Poukázala na rezorty vnútra, školstva, pôdohospodárstva či dopravy.
"Toto je správa o tom, ako vláda šafári s našou krajinou," vyhlásila v pléne, kde poslanci diskutujú o zisteniach NKÚ v minulom roku.
Problémy majú viaceré ministerstvá
Remišová poukázala na zistenia v rezorte školstva, ktoré sa týkajú minuloročnej kauzy s čerpaním eurofondov.

Pri rezorte pôdohospodárstva spomínala problémy s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou. V súčasnosti rezonuje kauza agrodotácií.
Pokiaľ ide o rezort vnútra, tam sa NKÚ pozrel na napríklad Elektronický kontraktačný systém (EKS, elektronické trhovisko).
Remišovú tiež vyrušuje, že ho nevlastní ministerstvo vnútra, ale konzorcium firiem. "Aj NKÚ to vyhodnocuje ako riziko," poznamenala.
NKÚ okrem iného pri EKS v správe uvádza, že systém má značné nedostatky, predovšetkým pri výpočte úspor. Tvrdí, že "výška vykazovanej úspory EKS nie je správna".
Viac pozornosti
Remišová je presvedčená, že ak by vládna väčšina venovala zisteniam NKÚ viac pozornosti a prijímala by jeho odporúčania, mohlo sa predísť viacerým "korupčným kauzám".
Vládni poslanci sa do diskusie o správe NKÚ zatiaľ nezapojili. Debata sa ešte neskončila, pokračovať bude popoludní po obedňajšej prestávke.
Predseda NKÚ Karol Mitrík poslancov informoval, že jeho úrad vykonal vlani 33 kontrol, preveril takmer 300 subjektov verejnej správy, zistil 2245 nedostatkov vrátane porušení zákonov.
Podal 16 trestných oznámení, 13 podnetov na Úrad pre verejné obstarávanie a 20 podnetov na ministerstvo financií.
Zo správy tiež vyplývajú vážne nedostatky v príprave projektov, čo podľa NKÚ ohrozuje čerpanie eurofondov.
Verejná správa môže byť efektívnejšia
Mitrík pred poslancami naznačoval podozrenia z plytvania u rôznych ministerstiev, hovoril o nedostatočnom vnútornom kontrolnom systéme niektorých rezortov.
"Kontroly preverili rôzne stránky vynakladania verejných zdrojov," uviedol v pléne.
"Podstatné kontrolné zistenia obsiahnuté vo výročnej správe sú dôkazom toho, že v organizáciách verejnej správy je stále značný priestor pre hospodárnejšie, efektívnejšie, ale najmä účinnejšie využitie verejných prostriedkov," poukázal Mitrík.
Výrazné rezervy podľa jeho slov zistili kontrolóri aj v oblasti rozpočtového procesu.
"Najmä programového rozpočtovania, v rámci ktorého sa objavuje veľa znakov formalizmu, ciele sú stanovené veľmi všeobecne, ukazovatele hodnotenia nie sú nastavené tak, aby sa dala hodnotiť ich efektívnosť a účelnosť," vysvetlil.
Podobné problémy sa podľa neho ukazujú aj pri hodnotení významných národných, európskych projektov.
"Chýbajú ukazovatele, pomocou ktorých by sa dala hodnotiť efektívnosť a realizované projekty neriešia problém komplexne. To sa týkalo projektov odkanalizovania, Repas, ESO a pod.," uviedol Mitrík.
Výročná správa hovorí aj o výsledkoch medzinárodných kontrol a rôznych projektov, ktoré sú financované aj z eurofondov.
"Ani fakt, že Slovensko využíva európske zdroje už dlhšie obdobie, nevedie k odstráneniu vážnych nedostatkov, na ktoré NKÚ poukazuje dlhodobo. Aj rok 2017 potvrdil viacero vážnych nedostatkov v príprave projektov a ich kvalite, čo ohrozuje čerpanie týchto zdrojov," zdôraznil Mitrík.