KEŽMAROK. Členovia Slovenskej parkovacej asociácie (SPA) v rámci 10. kolokvia v utorok v Kežmarku spolu s odborníkmi z oblasti dopravy a predstaviteľmi najmä podtatranských miest hovorili o tom, ako by sa na Slovensku dalo riešiť sezónne parkovanie pri významných turistických cieľoch.
"Najväčším problémom sezónneho parkovania je, že mestá si neplánujú svoje aktivity v tomto smere, absentuje parkovacia politika a samosprávy nemajú financie na to, aby návštevníkom postavili naozaj komfortné parkoviská," konštatoval člen Rady SPA Peter Milko.
Parkoviská v zlom stave a bez služieb
Súčasné plochy na parkovanie sú podľa neho v zlom stave a neponúkajú turistom žiadne doplnkové služby, ako sú toalety či občerstvenie.
Riešením je budovanie parkovísk alebo ich rekonštrukcia napr. s pomocou PPP projektov.
"Samospráva však musí vedieť, kde chce parkovisko postaviť a mať ujasnenú jeho funkciu v celkovej parkovacej politike mesta," zdôraznil Milko s tým, že dôležitú úlohu v tomto smere hrá hromadná doprava, najmä v prípade záchytných parkovísk.
Vysoké Tatry potrebujú štátnu pomoc
Súčasťou debaty boli aj parkoviská v meste Vysoké Tatry, turisticky asi najnavštevovanejšieho miesta na Slovensku. Samospráva ako taká nedokáže sama zabezpečiť parkovanie pre turistov.
Podľa členov SPA sú Vysoké Tatry príkladom absencie celoštátnej autority, ktorá by pomohla vyriešiť problém s parkovaním v podtatranskej oblasti komplexne ako celok.
Projekty podporované EÚ
Pomôcť pri budovaní parkovísk a skvalitňovaní služieb na týchto plochách by mohli podľa dopravného inžiniera a predsedu skupiny poradcov SPA Milana Skývu aj projekty z Európskej únie.

Jedným z nich je aj výzva Ministerstva hospodárstva SR - Podpora inovatívnych riešení v slovenských mestách - Stratégia riešenia parkovania v SR.
"To je momentálne priestor, kde je možné získať financie na riešenia problémov sezónneho parkovania. Sľubujeme si od tejto výzvy vypracovanie celoslovenskej metodiky parkovania. Tá by mohla byť jednotným podkladom a návodom pre samosprávy v SR ako sa popasovať s otázkou statickej dopravy celkovo," objasnil Skýva.
Kežmarok našiel riešenie, Levoča čelí kolapsu
Jedným z miest, kde parkovacia politika funguje po zmenách veľmi dobre, je podľa neho práve Kežmarok.
Tu zjednosmernením ulíc a ďalšími úpravami získali cca 300 nových parkovacích miest a veľmi nízkou cenou za parkovné sa im podarilo zregulovať statickú dopravu na území mesta.
Naopak, problém s parkovaním majú napr. v Levoči.
"Momentálne rekonštruujeme námestie a s tým prichádzajú na rad aj otázky, ako ďalej po obnove. Uvažuje sa s pešou zónou na časti námestia, čo by bolo také kompromisné riešenie, pretože úplná pešia zóna prináša vyľudnenie a zároveň komplikácie pre podnikateľov. Už dnes však vieme, že máme málo parkovacích miest v centre," konštatovala zástupkyňa primátora Levoče Lýdia Budziňáková.
Ideálne podľa nej by boli záchytné parkoviská v hradbových priekopách, je to však pomerne nákladné riešenie a to momentálne nevie radnica utiahnuť z vlastných zdrojov.
"Tak isto nám treba riešiť komunikácie v centrálnej mestskej zóne, ktoré sú dosť zničené. Bude úlohou mesta v ďalšom období na toto hľadať zdroje," dodáva.
Podľa nej je priestor na to, aby v meste niektoré parkoviská prevádzkovali súkromníci, vždy je to však o dohode, aby ich požiadavky boli prijateľné aj pre samosprávu a obyvateľov.