BRATISLAVA. Napätie a spory medzi časťou redakcie spravodajstva a vedením verejnoprávneho telerozhlasu neupokojilo ani dvojhodinové rokovanie šéfa RTVS Jaroslava Rezníka so zástupcami spravodajských odborov.
Rezník im zamietol všetky zásadné požiadavky ako napríklad výmenu vedenia a súhlasil len s poradami online formou.
"Zo siedmich požiadaviek vedenie RTVS prijalo len jednu, žiaľ, tú menej podstatnú - aby boli porady pre všetkých členov redakcie na Slovensku online a robil sa z nich zvukový záznam," informovali zástupcovia odborov.
Za spravodajské odbory rokovali s Rezníkom ich zakladateľka a redaktorka Zuzana Kovačič-Hanzelová, Pavol Kalinský a editor spravodajstva Tomáš Mrva.

"O stretnutie s riaditeľom RTVS sme sa snažili už mesiace. Z dnešného rokovania sme sklamaní. Nie sme a nemôžeme s ním byť spokojní a považujeme ho za neúspešné," oznámili. V stredu večer sa stretne celý tím, aby sa poradil čo ďalej.
Spravodajské odbory majú okolo 35 členov.
Z RTVS povedali, že na stredajšom rokovaní vedenie prejavilo ochotu ďalej rokovať. "Spravodajské odbory RTVS dostanú v najbližšom čase návrh, ako zblížiť rozdielne postoje pomocou interného sprostredkovateľa, na ktorom sa zhodnú obe strany," povedala hovorkyňa Erika Rusnáková.
Pre zásadné výhrady voči spôsobu, akým sa nové vedenie chopilo funkcií, si podľa informácií SME viacerí zo spravodajstva nevedia predstaviť, že pod ním budú ďalej pracovať. Zatiaľ však nie je jasné, či pôjdu napríklad do štrajku.
Skončili po kritike
Spravodajské odbory prišli začiatkom mája s viacerými požiadavkami s odôvodnením, že "situácia v redakcii spravodajstva dospela do štádia, že ohrozuje vysielanie".
Požadujú napríklad jasné podmienky, ako a kedy sa z externého spolupracovníka môže stať interný a dvojmesačnú výpovednú lehotu aj pre externistov.
Žiadajú tiež, aby RTVS predĺžila zmluvy s externistami Matúšom Dávidom, Kristiánom Čekovským, Janou Masárovou a Matúšom Baňovičom či nové vedenie, ktoré by malo vzísť zo súťaže.
Štyria externí redaktori museli odísť potom, ako sa podpísali pod kritický otvorený list. Takmer 60 redaktorom sa nepáčilo, že vedenie sa snaží pretláčať do spravodajstva ľudí, ktorí koketujú s konšpiračnými médiami.
Upozornili aj na to, že do vedúcich funkcií prišli po Rezníkovom nástupe bývalí hovorcovia štátnych inštitúcií a ministerstiev, no RTVS neprijala žiadny mechanizmus, ktorý by vylúčil ich možný konflikt záujmov.
RTVS sleduje aj zahraničie
Situácia v RTVS znepokojila aj medzinárodnú organizáciu Reportéri bez hraníc či slovenských novinárov. Vyše 200 z nich podpísalo výzvu, v ktorej upozorňujú, že vo vysielaní sa začína prejavovať cenzúra a redaktorov, ktorí sa proti pretláčaniu konšpirácií verejne ohradia, vedenie perzekvuje.

Vedúca spravodajstva pre televíznu časť Hana Lyons nedávno odmietla, že by zmluvy externistom nepredĺžili preto, že podpísali kritický otvorený list.
Spochybnila pri tom jedného z externistov Kristiána Čekovského, keď podotkla, že aj po ôsmich rokoch bol stále junior redaktorom.
Čekovský hovorí, že v osobnom rozhovore mu Lyonsová povedala, že každá akcia vyvoláva reakciu. "Na to som sa jej opýtal, či je to neoficiálny dôvod, a prikývla."
Z telerozhlasu odišli na protest proti štýlu nového vedenia ďalší redaktori, napríklad aj programový riaditeľ Tibor Búza. V Slovenskom rozhlase musela skončiť aj dlhoročná skúsená zahraničná redaktorka Oľga Baková.
Kovačičovej-Hanzelovej, ktorá patrí k najhlasnejším kritikom, zasa stopli moderovanie Správ a komentárov.

Beata
Balogová
