BRATISLAVA. Na nevyhnutnosť zastaviť úpadok slovenského poľnohospodárstva, a tým aj znižovania zamestnanosti na vidieku, poukázal v stredu prezident Andrej Kiska v príhovore na sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Vyhlásil, že na vidieku žije až polovica obyvateľstva, no v agrosektore pracujú len dve percentá populácie, čo je skoro najmenej v rámci Európskej únie. Pripomenul tiež, že Slovensko dlhodobo nie je potravinovo sebestačné.

Od vstupu Slovenska do EÚ klesla zamestnanosť v poľnohospodárstve na polovicu napriek tomu, že od Únie sme od roku 2004 dostali len na poľnohospodárske dotácie asi 3,3 miliardy eur.
„Produktivita však stagnovala a na vidieku sa stratilo 50-tisíc pracovných miest,“ vyhlásil prezident. Dôsledkom je, že naša krajina nevyprodukuje dostatok potravín ani na vlastnú spotrebu.
Poľnohospodárstvo ovládli podľa Kisku „pochybné a mafiánske skupiny, ktoré sú veľmi úspešné pri získavaní verejných financií“.
„Štátne orgány sa iba prizerajú,“ vyhlásil s tým, že kompetentné úrady musia začať konať a vrátiť na vidiek právo a poriadok.
„Úrady nesmú prehliadať nezákonné praktiky, ktoré ničia poctivých farmárov,“ zdôraznil prezident a samosprávy pritom vyzval, aby na nekalé praktiky upozorňovali.