BRATISLAVA. Keď sa Michal Koperdan v polovici apríla vrátil z nákupu v bratislavskom supermarkete, zistil, že bicykel, ktorý mal zamknutý len pár metrov pred vchodom, je preč. Bicykel stál viac než tisíc eur, a tak zavolal políciu, podal trestné oznámenie, no prístup policajtov ho prekvapil.
„Ich prístup bol veľmi ležérny. Po krádeži mi volal človek z kriminálky, aby som si šiel nafotiť miesto činu. Nerozumiem, prečo to neurobili oni, keď tam prišli,“ hovorí Koperdan.
Každý rok ľudia nahlásia čoraz väčšie množstvo ukradnutých bicyklov, minulý rok ich bolo 678. Polícii sa za posledných päť rokov podarilo objasniť v priemere len asi štvrtinu krádeží ročne.

Denník SME oslovil niekoľko ľudí, ktorí na internete zverejnili oznam o tom, že im ukradli bicykel. Zhodujú sa, že policajtov ich prípad veľmi nezaujímal, akoby už dopredu rezignovali na to, že sa im bicykel podarí nájsť.
Prezídium Policajného zboru na otázky denníka SME neodpovedalo a odkázalo na jednotlivé krajské riaditeľstvá.
Ako sa kradnú bicykle
Bicykle miznú prakticky z hocijakých priestorov, ak nie sú zaparkované priamo doma. Zlodeji sa zameriavajú skôr na drahšie kusy, ale vezmú aj lacnejší bicykel, ak je pre nich ľahké ho ukradnúť.