BRATISLAVA. Internetový prehliadač pre nevidiacich Webable z dielne študentov Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave postúpil do celoeurópskeho kola súťaže Imagine Cup organizovanej spoločnosťou Microsoft.
V súčasnosti žije na svete približne 253 miliónov ľudí so zrakovým postihnutím, pre ktorých je obyčajné surfovanie po internete veľkou výzvou.
Narážajú najmä na sťažené navigovanie na webových stránkach, ktoré navštívia prvý raz či neprispôsobenie stránky pre ľudí so zrakovým obmedzením. Najmä pre tých, ktorí nie sú zvyknutí na prácu s počítačom v bežnom živote, to môže byť neprekonateľná prekážka. Cieľom Webable je uľahčiť zrakovo postihnutým ľuďom vyhľadávať informácie na internete.
Ako agentúru SITA informovala Gabriela Patkolová z SKPR Strategies, Webable spočíva vo vytvorení inteligentného asistenta pre surfovanie po internete.
Editácia zdrojových kódov stránok upraví elementy, ktoré nespĺňajú súčasné štandardy, spoločne s vytvorením nielen mapy webu, ale aj mapy obsahu, ktorá usporiada obsah do logických celkov. „Na projekte pracujeme v rámci našich bakalárskych prác, a aj keď tvoríme jeden tím, každý z nás pracuje na vlastnej unikátnej časti projektu. Naším cieľom je vytvoriť produkt, ktorý bude ľuďom uľahčovať život,“ priblížil jeden z autorov projektu.
Okrem víťazstva v česko-slovenskom kole Imagine Cup zaznamenal projekt úspech aj v súťaži Big Idea Challenge, kde sa dostal medzi TOP 50 z celého sveta.
„Poslaním súťaží Imagine Cup a Big Idea Challenge je inšpirovať mladých ľudí, aby pomocou technológií nachádzali kreatívne a odvážne riešenia súčasných spoločenských problémov,“ vysvetlila PR manažérka spoločnosti Microsoft Lenka Čábelová.
V celoeurópskom finále sa vývojári stretnú 29. mája. Víťaz následne postúpi do celosvetového finále, kde má šancu zabojovať o 100 000 dolárov. Pred štyrmi rokmi sa tešil slovenský tím, pozostávajúci tiež zo študentov STU v Bratislave, z účasti v celosvetovom finále súťaže Imagine Cupe. Zaujali projektom Speekle, v ktorom hravou formou motivovali deti k logopedickým cvičeniam pomocou mobilných hier.