BRATISLAVA. Posledných šesť návrhov noviel zákonov čakalo v pondelok na prerokovanie na 31. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR).
Hoci pôvodne mal program májovej schôdze 95 bodov, viacerí poslanci svoje návrhy v piatok z rokovania stiahli s tým, že by ich mali presunúť na schôdzu júnovú.
Celý deň bez prestávky
Poslanci sa na poslaneckom grémiu dohodli, že v pondelok rokujú od desiatej do devätnástej hodiny bez prestávky a bez hlasovania a hlasovať budú až v utorok.
Keďže zostalo zákonov len pár, je možné, že ich odhlasujú už v pondelok. O tom by však muselo rozhodnúť poslanecké grémium.

V minulosti popieral holokaust, dnes obhajuje zákaz interrupcií a hovorí, že nikto nemá morálne právo zabrániť narodeniu detí.
Zabíjanie nenarodených detí šéf ĽSNS Marian Kotleba v pondelok v pléne odmietol, ale dosiaľ nepovedal jasne svoj názor na holokaust, pri ktorom fašisti zabili milióny ľudí vrátane detí.
Do diskusie o návrhu ĽSNS zakázať interrupcie sa hlásia takmer výlučne kotlebovci. Odsudzujú interrupcie, ale ani jeden z nich nekritizuje zabitie detí počas holokaustu. Ani to, že ich kolega Milan Mazurek pred časom slovne útočil na moslimskú matku s dieťaťom, ktorých musela chrániť polícia. Na rodinu lietali vtedy kamene.
V pléne, kde kotlebovci diskutujú sami so sebou, sedí len niekoľko poslancov iných politických strán. Je to posledný bod programu. Po jeho prerokovaní sa rokovací deň skončí, hlasovať sa má až v utorok o 11.00 h.
Rodičovský príspevok a zákon o lobingu
Z dielne hnutia Sme rodina poslancov čaká návrh novely zákona o rodičovskom príspevku ako i návrh zákona o lobingu.
Cieľom druhej spomenutej navrhovanej právnej úpravy je ustanoviť právnu reguláciu lobingu, práva a povinnosti lobistov a verejných činiteľov, ako aj zabezpečiť transparentnosť lobingových aktivít. Lobing ako živnosť bude regulovaný aj v rámci platných ustanovení živnostenského zákona.

Poslanci prerokujú aj návrh strany Sloboda a Solidarita o sociálnom poistení a návrh novely zákona o vlastníctve bytov z dielne Mosta-Híd.
Ako posledný bod na rokovaní bude návrh zákona Ľudovej strany Naše Slovensko o sprísnení potratovej politiky na Slovensku. Kotlebovci chcú zakázať svojvoľné a neodôvodnené umelé prerušenie tehotenstva.
Okrem týchto návrhov budú hlasovať o tých, ktorými sa zaoberali v piatok. Medzi nimi sú prevažne návrhy nezaradených poslancov týkajúce sa školstva i ochrany investigatívnych novinárov.
Nepodporia novelu zákona o politických stranách
Strany SaS a Sme rodina nepodporia novelu zákona o politických stranách, ktorým chcú poslanci SNS a Smeru zaviesť limity na členov pre strany kandidujúce vo voľbách do Národnej rady SR a Európskeho parlamentu.
Považujú ju za zúfalú a trápnu snahu poslancov SNS a Smeru zbaviť sa konkurencie.
"Považujem to za nedemokratické. Podmienkou na to, aby sa politická strana dostala do parlamentu, musí byť dostatočná podpora občanov, ktorých táto politická strana zastupuje a nie počet členov. Je to len zúfalý boj proti vzniknutej konkurencii tým stranám, ktoré takýto návrh podávajú," povedala podpredsedníčka SaS Jana Kiššová s tým, že liberáli návrh nepodporia.
Hlasy koalícia nedostane ani od Sme rodina.
"Je trápne, čo robí Andrej Danko. Je to zamerané vyslovene proti opozícii a konkurencii. V žiadnom prípade to nepodporíme," vyhlásil predseda Sme rodina Boris Kollár. Hnutia sa zmeny v zákone podľa Kollára nedotknú.
"My máme všetko, čo žiadajú. Máme 60 okresných organizácií, revízne komisie, predsedníctvo, 1300 členov. Nás sa to absolútne nedotkne," doplnil Kollár.
Návrh novely zákona o RTVS
Exminister kultúry a poslanec Národnej rady SR za koaličnú stranu Smer-SD Marek Maďarič a nezaradený poslanec Martin Poliačik predkladajú na júnovú schôdzu parlamentu spoločný návrh novely zákona o Rozhlase a televízii Slovenska.
Cieľom navrhovaného právneho predpisu je vylúčiť akékoľvek politické vplyvy na voľbu a odvolávanie generálneho riaditeľa RTVS, a to zmenou mechanizmu voľby generálneho riaditeľa a presunom kompetencie odvolávať generálneho riaditeľa z NR SR na radu RTVS.
Ako povedal pred novinármi Maďarič, za týmto spoločným návrhom "netreba vidieť nič ďalekosiahle". Úvahy o tom, či sa spája s hnutím Progresívne Slovensko, do ktorého vstúpil aj Poliačik, odmietol. "Odmietam z tohto odvodzovať scenáre tohto charakteru," vyhlásil
"Nezaradený pán poslanec Poliačik ma oslovil, že mieni predložiť návrh zákona, ktorý som ja pripravil ako minister. Tak mi prišlo pomerne normálne sa k tomu pripojiť, keďže som tento zákon predkladal aj do vlády, ale skončil na úrade vlády a predložený na samotné rokovanie vlády už nebol," povedal Maďarič s tým, že tento zákon nie je vo svojej podstate politický. "Dalo by sa na to pozerať ako na možnú cestu k voľbe generálneho riaditeľa RTVS," uviedol. Podľa neho by o návrhu mohla vzniknúť aj zaujímavá diskusia v pléne.