BRATISLAVA. Náhradníka za odchádzajúceho prezidenta Tibora Gašpara chcela predstaviť ministerka vnútra Denisa Saková zo Smeru v pondelok. Jej plán padol, lebo proti povýšeniu doterajšieho policajného pridelenca v Chorvátsku Mariana Slobodníka sa postavil premiér Peter Pellegrini, tiež zo Smeru,.

Pellegrinimu podľa denníka Plus 1 deň prekážalo, že zať nádejného šéfa polície podnikal s Ladislavom Bašternákom, ktorý je obžalovaný z daňových podvodov, a u ktorého v podnájme býva Pellegriniho predchodca Robert Fico.
Slobodníkova dcéra Simona je modelka a jej partner Andrej Brna staval s Bašternákom neveľmi úspešný outlet vo Voderadoch.
Aj keď favorit na šéfa polície už mal pricestovať späť na Slovensko a ponuku na funkciu verejne potvrdil, Saková ho napokon nevymenovala.
K stopke pre Slobodníka sa nevyjadrila, neodkázala ani, kedy príde s novým menom.
Pellegrini odkázal, že ku kritériám, ktoré má spĺňať policajný prezident, sa už vyjadril a informoval o nich aj Sakovú.
"Zároveň verejne nebude hodnotiť či komentovať jednotlivých uchádzačov o tento post," povedala premiérova hovorkyňa Beatrice Szabóová.
Pellegrini minulý týždeň ohlásil, že výber šéfa polície berie citlivo. „Nebol by to dobrý signál pre krajinu, ak by sme na čelo Policajného zboru postavili niekoho, kto od prvého dňa bude vzbudzovať pochybnosti, či vykonáva svoju prácu zodpovedne,“ povedal vtedy.
Ďalší kandidáti
Ako o možnom Gašparovom náhradníkovi sa hovorilo aj o šéfovi protikorupčného odboru Úradu vlády Petrovi Kovaříkovi či o bývalom šéfovi policajných odborov Miroslavovi Litvovi. Kovařík však hovorí, že ponuku nedostal, a Litva, že by o funkciu nemal záujem.

"Myslím, že dnes je veľmi ťažké nájsť človeka, ktorý vôbec do funkcie chce ísť," hovorí šéf parlamentu Andrej Danko z SNS.
Očakával, že v pondelok či utorok už Gašpar bude mať nástupcu, ale komentovať Pellegriniho kroky proti Slobodníkovi nechcel, lebo výber ľudí je na Sakovej.
"Na koaličnej rade sme neriešili mená," povedal Danko.
SNS pritom krátko po voľbách tlačila na výmenu čelných predstaviteľov polície a hovorila aj o systémových zmenách v bezpečnostných zložkách.
Tibor Gašpar
polícii šéfuje od mája 2012
predtým bol riaditeľom Úradu boja proti korupcii
v polícii slúži od decembra 1993
začínal ako vyšetrovateľ v Nitre
spomína ho spis Gorila ako človeka, ktorý aj po voľbách zostane na svojom mieste
podpísal konšpiračné vyhlásenie o migrácii
nevidel problém na tom, že riaditeľom finančnej jednotky polície je spoznor Smeru Bernard Slobodník
Gašpar odchádza z polície ku koncu mája, vo štvrtok by mal byť posledný deň v práci. Pôvodne hovoril, že potrebuje niekoľko dní, aby úrad odovzdal nástupcovi. Ak im Saková ten čas chce dopriať, musí sa teda rozhodnúť rýchlo.
"Agenda je pomerne široká a nie je možné urobiť to zo dňa na deň," vyhlásil Gašpar v polovici apríla. "Verím, že v takejto pokojnej atmosfére zabezpečíme, aby bezpečnosť občanov bola na úrovni, aká bola doteraz."
Policajné prezídium minulý týždeň pre SME potvrdilo, že Gašpar neodchádza len z funkcie, ale rovno do civilu, hoci pôvodne hovoril aj o možnosti, že sa presunie na inú pozíciu v zbore.
Na otázky, aké má plány po odchode z polície, Gašpar neodpovedal.
Okrem neho ohlásil odchod do civilu aj policajný viceprezident Ľubomír Ábel, hovorí, že po ôsmich rokoch vo funkcii chce dať prednosť mladším kolegom a rodine.
Baška: Nevedela o tom
Opozícia tvrdí, že Pellegrini vyjadril ministerke nedôveru. Poslanec Jozef Rajtár z SaS poukázal tiež na to, že s nomináciou si Smer nevie poradiť už viac ako mesiac.
"Navyše, opäť sa ukázalo, v akej zvláštnej situácii je súčasný premiér. Peter Pellegrini je bábkový premiér, ktorý môže tak maximálne zamietať návrhy,“ hovorí Rajtár.
Trenčiansky župan a bývalý minister obrany Jaroslav Baška zo Smeru označil stopku pre Slobodníka za dobrý krok. "Pani ministerka určite nevedela o tých prepojeniach."
Saková vopred naznačovala, že „zmeny budú podstatne väčšie“ a mali by sa dotknúť aj krajských oddelení polície. Viac neprezradila.
Gašpar podľa súčasného zákona nemal limit na funkčné obdobie. O jeho konci by okrem neho samotného mohol rozhodnúť len minister vnútra.
Výzva na Gašparov odchod patrila medzi hlavné požiadavky protestov Za slušné Slovensko po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Beata
Balogová
