BRATISLAVA. Keď prišla putovná výstava Príbehy 20. storočia v máji do Tisovca, mesto organizátorov z neziskovej organizácie Post Bellum prosilo, aby zostali dlhšie než plánovaný mesiac. Začiatkom júla majú dni mesta a chceli, aby návštevníci výstavu, ktorá opisuje hrdinské príbehy ľudí z druhej svetovej vojny, videli.

Keď Post Bellum rutinne oslovila neďalekú Rimavskú Sobotu s prosbou, aby mohla vystavovať aj tam, vedenie mesta sa zachovalo opačne. Neustále hľadalo nové dôvody, prečo sa to nedá.
„Ich komunikácia nie je normálna. Doteraz sme nemali problémy, okrem toho, že na nás ĽSNS podala trestné oznámenie,“ povedala pre SME Sandra Polovková z Post Bellum, ktorá prípad zverejnila vo štvrtok na facebooku.
Extrémistickej ĽSNS Mariana Kotlebu sa v októbri 2015, keď bola výstava v Banskej Bystrici, nepáčil vystavovaný príbeh Štefánie Lorándovej, ktorá zachránila počas holokaustu stovky životov. Bola aj členkou sionistického hnutia, ktoré ĽSNS zavádzajúcim spôsobom vykreslila ako extrémistické.
ĽSNS verejne podporuje aj primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, ktorý kandidoval ako nezávislý. Dokonca jej prispel na vydávanie propagačného občasníka. K téme sa odmietol vyjadriť s tým, že v utorok o výstave rokuje mestské zastupiteľstvo.
Na výstave chceli zarobiť
Z oddelenia dopravy mesta Rimavská Sobota najskôr organizátorom úradník János Csordás odpísal, že vystavovať môžu, ak zaplatia 2324 eur. V iných mestách neplatili, keďže ide o nekomerčnú výstavu.
Výstava
- Pre dokument Príbehy 20. storočia organizácia Post Bellum nahráva rozhovory so svedkami dôležitých udalostí.
- Putovnú výstavu z projektu Post Bellum (Po vojne) tvoria panelové veže s fotografiami ľudí a ich príbehmi.
- Hlavným partnerom je Fond na podporu umenia.
Po telefonickom rozhovore Csordás organizátorom poradil, aby skúsili vyjednávať o nájomnom s odborom rozvoja mesta.
Eva Muráriková z tohto odboru im podľa Polovkovej povedala, že 16. mája bude zasadať mestská rada a deň nato dostanú oficiálne stanovisko, či mesto povoľuje výstavu a či im odpustí poplatok.
Po rokovaní Muráriková len stručne odpísala, že mesto s výstavou nesúhlasí bez udania dôvodu.
Člen mestskej rady Miroslav Bitala zo Smeru si na žiadnu diskusiu o výstave nespomína. „Musel by som o tom hlasovať,“ povedal.
Mestská rada podľa Bitalu len vydáva odporúčania. Návrhy schvaľuje primátor alebo zastupiteľstvo.
Rimavská Sobota zápisnicu z rokovania, ktorá by hlasovanie dokazovala, SME neposkytla.
Primátor mení stanoviská
Post Bellum žiadalo vysvetlenie a nakoniec im odpísal aj primátor Šimko. V liste tvrdil, že námestie Š. M. Daxnera je počas letnej sezóny plné návštevníkov a výstava tak nie je vhodná.
Keď Polovková Šimkovo stanovisko zverejnila, o deň neskôr jej napísal, že si vymýšľa.
„Odkiaľ beriete tie nehoráznosti, čo tu vypisujete, že ste obdržali zamietavé stanovisko od primátora mesta,“ napísal Šimko. Keď mu pripomenuli, že výstavu odmietol písomne, napísal status, že s výstavou na námestí nesúhlasil po konzultácii s vedením mesta.
Post Bellum tak čaká na utorkové hlasovanie mestského zastupiteľstva. „Vraveli mi, že primátor má väčšinu poslancov, ale pôjdeme tam a uvidíme, čo sa stane,“ povedala Polovková.

Beata
Balogová
