„Divé maky rastú inak, sú špecifické, zaujímavé ale i krehké, no ľahko upútajú pozornosť ostatných. To sú presne naše deti,“ hovorí správkyňa organizácie Divé maky, Mária Potočárová Rybaričová o deťoch zo sociálne slabých rodín, ktoré podporujú.
Jedným z Divých makov je aj Stanko Harvan. Rád hrá na klavíri a chcel by sa tým živiť. Pochádza však z chudobnej rodiny, ktorá ho nedokáže plne podporiť v jeho talente. Žije spoločne s ďalšími siedmimi súrodencami v malej chalupe na okraji osady v Heľpe. Na klavíri sa učil hrať z počiatku sám. Po čase začal navštevovať základnú umeleckú školu, kde sa jeho talent naplno prejavil. „Keďže doma nemal klavír, chodil cvičiť do školy každý deň. Vďaka darcom sa nám však podarilo vyzbierať dostatok peňazí pre kúpu klavíra,“ spomína Rybaričová. Dnes Stanko navštevuje 2. ročník konzervatória.
„Je to nadaný žiak s neobvyklou chuťou pracovať na sebe a veľkou láskou k vážnej hudbe,“ hovorí riaditeľ základnej umeleckej školy v Heľpe. Na Stankovi je neobyčajné to, že sa rozhodol vyjsť z radu a venovať sa inému hudobnému žánru, ako väčšina Rómov. Najviac ho zaujímajú klasickí skladatelia a ich skladby. Jeho nadanie pre klavír si môžete na vlastné oči vidieť na každoročnom festivale Cigánsky Bašavel, ktorý sa tento rok bude konať 19. augusta na nábreží Eurovea v Bratislave.
Stanko nie je jediný Divý mak. Organizácia sa momentálne stará o približne 40 rómskych talentov, ktoré sú rovnako nadané v rôznych oblastiach. „Podporujeme talenty hudobné, divadelné, tanečné, športové ale i študijné,“ vysvetľuje Rybaričová. Navštevujú stredné a vysoké školy, avšak ich rodiny nedokážu plne pokrývať všetky výdaje spojené so štúdiom.
Preto Divé maky vytvorili štipendijný program, z ktorého financujú rôzne výdavky spojené s ich štúdiom, napr. platby za internát, dopravu a školské pomôcky. Okrem toho sa z neho čerpajú peniaze na pravidelné stretnutia s cieľom rozvíjania rómskych detí v spoločenských oblastiach. Jedným z takých podujatí sú Mladí rómski lídri. V tomto programe organizácia usmerňuje svoje rómske deti v tom, aby dokázali pomôcť aj svojim kamarátom a iným rómskym deťom. „V podstate tým zisťujeme, aká nálada vládne v školách, a tiež či sú rómske deti dostatočne informované o možnostiach štúdia,“ dodáva Rybaričová. Členovia Mladých rómskych lídrov sa snažia spoločenskú situáciu zmeniť. Nielenže chcú motivovať rómske deti po celom Slovensku v štúdiu, ale komunikujú aj so samosprávami a inštitúciami zaoberajúcimi sa rómskou problematikou.

V podobných projektoch chcú Divé maky pokračovať a zlepšovať vďaka tomu súčasnú situáciu Rómov na Slovensku. Vďaka portálu Dobrá krajina ich môžete podporiť aj vy. Deň detí patrí k jedným z najradostnejších dní roka. Tieto deti budú najšťastnejšie práve vtedy, keď budú môcť pokračovať v tom, čo ich baví a napĺňa. Pomôcť im môžete finančne a to prostredníctvom kliknutia na odkaz s heslom „Podporím“.
Denník SME sa v spolupráci s portálom Dobrá Krajina rozhodol vytvoriť priestor pre priblíženie príbehov ľudí a komunít, ktoré potrebujú našu pomoc. V každom z článkov našej rubriky SME za dobrú krajinu môžete priamo podporiť konkrétny projekt a aj takto sa stať aktívnou súčasťou budovania dobrej krajiny.
Autor: Viktor Hamšík, Nadácia Pontis

Beata
Balogová
