BRATISLAVA. Jeden polystyrénový obal s plastovým vekom na polievku, ďalší na hlavné jedlo a k tomu nápoj s plastovou slamkou. Väčšina reštaurácií dnes už ponúka možnosť vziať si jedlo so sebou, rozšírený je aj rozvoz na objednávku.
Dať si priniesť jedlo do kancelárie je pohodlné, po dojedení netreba nič umývať, stačí obal zahodiť do koša. Ten v Bratislave a Košiciach končí v spaľovni, v ostatných mestách na Slovensku spolu s ďalším odpadom na skládkach.

Práve proti takémuto plytvaniu surovinami a znečisťovaniu životného prostredia sa rozhodla bojovať Európska komisia.
V pondelok predstavila návrh, ktorým chce výrazne obmedziť produkciu plastového odpadu.
Plastový príbor, vatové tyčinky do uší či slamky by tak mohli byť minulosťou. „Tieto výrobky nezmiznú, len budú vyrobené z iných materiálov,“ vysvetlil podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.
Návrh musí odsúhlasiť ešte Európsky parlament a Rada EÚ, Brusel to chce stihnúť ešte pred budúcoročnými voľbami do europarlamentu.
Ide to aj inak
Niektoré európske krajiny sú už pritom v ekologických protiplastových opatreniach popredu. Napríklad Francúzsko v roku 2016 prijalo zákon, ktorý v prevádzkach, ktoré majú prístup k tečúcej vode, zakázal používanie plastových riadov.