BRATISLAVA. Bola to jedna z posledných korupčných káuz Jána Slotu, ktorá vyplávala na povrch až v marci 2013 tesne pred jeho vylúčením zo strany SNS.
Denník SME vtedy napísal, že šéf Geodetického a kartografického ústavu a Slotov nominant Patrik Hensel v decembri 2008 podpísal zmluvu na sto rokov na predražený prenájom skladu od firmy Armagedon, ktorý využíva len z jednej štvrtiny a skladuje tam len vzduch. Peniaze za prenájom potom vraj končili u ľudí blízkych SNS.
V posledných dňoch sa kauza opäť pripomenula, keďže v sklade sú zamknuté aj dokumenty týkajúce sa súdneho pojednávania s prezidentom Andrejom Kiskom.
„Pre mňa ako prezidenta bolo nesmiernym sklamaním počuť, že zase zlyhávajú štátne orgány, že sa nevedia dodať dôkazy, čo vrhá zlý tieň na fungovanie našich organizácií,“ povedal po súdnom pojednávaní 18. mája Kiska.
Takmer desať rokov po podpise zmluvy nie je nikto potrestaný a ukončenie sporov v nedohľadne. Polícia len začiatkom tohto roka zistila, že nie je dôvod na začatie trestného stíhania.
Zlyhali aj vyjednávania s Armagedonom. Obe strany obviňujú druhú z neochoty spolupracovať.
Ľudia okolo SNS

Sklad patrí firme Armagedon Richarda a Petra Duchovných, ktorí majú blízko k Norbertovi Havalcovi. Ten zarábal na viacerých zákazkách od štátu najmä na ministerstvách patriacich pod SNS.
Najviac sa s ním spája kauza emisií z roku 2008. Bol manažérom firmy Interblue Group, ktorej štát predal 15 miliónov ton emisných kvót v cene 5,05 eura za tonu. Iné krajiny ich pritom predávali za 10 až 13 eur za tonu.
Po tom, ako nominant SNS Hensel vo vedení kartografického úradu skončil, jeho nasledovníci sa od začiatku roka 2013 snažili zmluvu zrušiť s tým, že je v rozpore s dobrými mravmi.