SME

Penzión pre veteránov, zmeny v lekárňach. Kiska podpísal viaceré novely

Prezident Andrej Kiska podpísal aj novú trestnoprávnu úpravu v boji proti terorizme.

Andrej Kiska.Andrej Kiska. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Vojnoví veteráni, ktorí majú problém so zabezpečením bývania, dostanú nový penzión. Vyplýva to z novely zákona o vojnových veteránoch, ktorú podpísal prezident Andrej Kiska.

Penzión má byť umiestnený v niektorom z existujúcich zariadení ministerstva obrany, presná lokalita podľa ministra zatiaľ nebola vybraná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veteráni dostanú penzión

Fungovať by mal od začiatku roka 2021, pričom bude určený pre 20 až 30 veteránov. Ročné prevádzkové náklady by nemali presiahnuť sumu 37.000 eur.

V tomto prípade ide o pilotný projekt, ministerstvo obrany bude podľa šéfa rezortu Petra Gajdoša (SNS) hľadať aj iné možnosti, ako vyjsť v ústrety vojnovým veteránom, napríklad poskytnutím služieb v oblasti wellness.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort eviduje celkovo 173 veteránov z 2. svetovej vojny a 7500 novodobých vojnových veteránov.

Penzión vojnovým veteránom poskytne ubytovanie, služby spojené s ubytovaním a môže poskytovať aj stravovanie. V penzióne sa nebude poskytovať opatrovateľská či ošetrovateľská starostlivosť.

Pilotný projekt na zriadenie penziónu predpokladá jednorazové náklady vo výške približne 150-tisíc eur.

Tieto finančné prostriedky budú pravdepodobne využité na prebudovanie časti niektorej z ubytovní v rezorte obrany.

Boj proti terorizmu

Kiska podpísal aj novú trestnoprávnu úpravu v oblasti boja proti terorizmu, ktorá prináša zmeny v Trestnom zákone.

Novela preberá okrem iného európske pravidlá týkajúce sa procesných záruk pre deti, ktoré sú podozrivé či obvinené v trestnom konaní. Z ich výsluchu sa má z dôvodu zabezpečenia ochrany vyhotovovať obrazovo-zvukový záznam.

SkryťVypnúť reklamu

Právna norma prináša nový koncept, ktorý definuje cieľ terorizmu, ktorý má oddeľovať teroristické trestné činy od ostatných.

Pôvodná právna úprava obsahovala trestný čin terorizmu a niektoré formy účasti na terorizme. Nová úprava prináša viac samostatných skutkových podstát.

Ochrana detí

Novela tiež dopĺňa spôsob zaznamenávania výsluchu obvineného, ktorý je mladší ako 18 rokov.

Zavádza sa tým ochrana detí, ktoré sú podozrivými alebo obvinenými v trestnom konaní a nie sú vždy schopné pochopiť obsah výsluchov, ktoré sa s nimi vedú.

Výsluch obvineného mladšieho ako 18 rokov by sa mal uskutočňovať s využitím technických zariadení určených na záznam zvuku a obrazu.

Do slovenskej legislatívy sa transponuje aj európska smernica, ktorej cieľom je zabezpečiť účinný výkon práva na prístup k obhajcovi pre podozrivé a obvinené osoby v rámci konania o európskom zatykači.

SkryťVypnúť reklamu

Po novom majú mať k dispozícii obhajcu, ktorého budú hradiť členské štáty. Zavedenie spoločných minimálnych pravidiel má posilniť vzájomnú dôveru členských štátov v ich trestnoprávne systémy, a tým zlepšiť vzájomné uznávanie rozhodnutí v trestných veciach.

Pohotovostné lekárne

V každom okrese bude po novom fungovať minimálne jedna pohotovostná lekáreň. Otvorená má byť do 22.30 h. Novinku prináša novela zákona o liekoch. Lekárne tak budú k dispozícii o pol hodinu dlhšie, ako budú otvorené ambulantné pohotovosti.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) pôvodne navrhovalo, aby mali lekárne pohotovosť do 22.00 h. Poslanci však odobrili aj pozmeňujúci návrh Juraja Blanára (Smer), ktorý tento čas predĺžil ešte o pol hodinu.

Reagoval tak na situáciu, že ambulantné pohotovosti a lekárne nemusia sídliť v jednej budove. Zmenou sa má zabezpečiť, aby si aj posledný pacient, ktorý navštívi pohotovosť, mohol vybrať predpísané lieky v lekárni.

SkryťVypnúť reklamu

Legislatívna zmena upravuje aj zriaďovanie verejných lekární. Svoje pôvodné plány však ministerstvo zmenilo a laici tak budú môcť viesť lekárne aj naďalej. MZ najprv uvažovalo nad tým, že by ich viedli iba farmaceuti. Pre obavy z protiústavnosti od toho upustilo.

O podnete na Ústavný súd SR hovorili koncom minulého roka zástupcovia najväčšej siete lekární na Slovensku Dr. Max patriacej skupine Penta.

Na Slovensku je momentálne približne polovica verejných lekární ovládaná laikmi. Lekáreň totiž môže v súčasnosti zriadiť akákoľvek právnická osoba, no musí v nej mať stanoveného odborného zástupcu, teda lekárnika s praxou.

Odbornosť lekární sa má posilniť tak, že ich odborný zástupca prevezme na seba väčšiu zodpovednosť a bude mať viac povinností.

SkryťVypnúť reklamu

Emergentný systém

Zmení sa tiež tzv. emergentný systém výdaja liekov, ktorý funguje od apríla 2017. Distribútori majú povinnosť v rámci neho lieky v prípade, že ich v lekárni pacient nedostane, dodať do 48 hodín.

Po novom v prípade víkendov a sviatkov hranica na dodanie predĺži na najbližší pracovný deň. Ministerstvo tak reagovalo na situáciu, keď sa systém cez víkend využíval iba výnimočne, distribučné reťazce však mali pre pohotovosť neprimerane vysoké náklady.

Emergentný systém má zlepšiť dostupnosť liekov na recept. Ak ho lekárne využijú, distribútor či výrobca musí liek pre pacienta zabezpečiť v súčasnosti do 48 hodín, inak mu zo zákona hrozia vysoké sankcie do výšky 100.000 eur, v opakovanom prípade milión eur.

Ministerstvo tiež sprísňuje podmienky distribúcie liekov medzi lekárňami. Chce tak vyriešiť špekulantov, ktorí sa pokúšajú v snahe vyviezť lieky zo Slovenska obchádzať platnú legislatívu a skupujú ich z lekární.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienky vývozu sa zmenili vlani. Distribučné firmy viac nemôžu za hranice vyvážať lieky, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Dá sa to iba v prípade súhlasu ich výrobcu. Novela zákona nadobudne účinnosť 15. júna.

Kontrola alkoholu u mladých

Štátni či mestskí policajti získajú od júla výslovné oprávnenie podrobiť mládež vyšetreniu na zistenie alkoholu alebo iných návykových látok, ak je dôvodné podozrenie, že ich požili. Novinku prináša novela zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov.

Zmena právnej normy odstráni praktické problémy pri dodržiavaní a uplatňovaní existujúceho zákazu požívania alkoholických a iných návykových látok maloletými a mladistvými osobami.

Doterajší zákon o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov hovorí, že osoby maloleté do 15 rokov a osoby mladistvé do 18 rokov nesmú požívať alkoholické a iné návykové látky.

SkryťVypnúť reklamu

Sú pritom povinné podrobiť sa orientačnej dychovej skúške alebo orientačnému vyšetreniu testovacím prístrojom na zistenie omamných alebo psychotropných látok.

Zákon však neoprávňuje príslušníkov Policajného zboru (PZ), zamestnancov obecnej a mestskej polície ani iný príslušný orgán na to, aby v praxi preverili, či maloletá alebo mladistvá osoba požila alkohol alebo návykovú látku, tvrdili navrhovatelia Peter Antal (Most-Híd) a Peter Pamula (SNS).

Takéto oprávnenie podľa nich neobsahuje ani zákon o PZ. "To spôsobuje praktické problémy pri kontrole dodržiavania zákonom stanoveného zákazu a oslabuje vymožiteľnosť právnej normy," uviedli koaliční členovia snemovne.

Do zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov preto doplnili výslovné oprávnenie príslušníkov PZ, zamestnancov mestskej a obecnej polície a ďalších presne vymedzených orgánov, vyzvať maloletých a mladistvých na vyšetrenie na zistenie alkoholu.

SkryťVypnúť reklamu

Nebude to však možné urobiť kedykoľvek, ale len v prípade, ak je dôvodné podozrenie, že došlo k porušeniu tohto zákazu, teda ak je dôvodné podozrenie, že maloletá alebo mladistvá osoba požila alkohol alebo inú návykovú látku.

Vývoz umeleckých predmetov

Podmienky vývozu umeleckých predmetov budú od júla stanovené presnejšie. Počíta s tým novela zákona o podmienkach vývozu a dovozu predmetov kultúrnej hodnoty, ktorú tiež podpísal prezident Andrej Kiska.

Právna norma má zlepšiť podmienky ochrany hnuteľného kultúrneho dedičstva a zabezpečiť adekvátne odborné posúdenie predmetov kultúrnej hodnoty, ktorých sa má týkať vývoz z územia SR. Novela má tiež zefektívniť posudzovanie žiadosti o povolenie na vývoz.

Podmienky vývozu predmetu kultúrnej hodnoty sa podľa právnej normy vzťahujú na vývoz predmetov z územia Slovenska v rámci colného územia Únie, ako aj z colného územia EÚ, ak sa na takýto vývoz nevzťahujú podmienky podľa osobitného predpisu.

SkryťVypnúť reklamu

"Úprava právneho predpisu spresňuje obsah 18 kategórií predmetov kultúrnej hodnoty, ktorých vývoz podlieha podmienkam podľa uvedeného zákona, vrátane zavedenia ďalších identifikačných znakov takýchto predmetov - finančný prah a slovacikálnosť predmetu," vysvetlilo ministerstvo kultúry.

Predmetom kultúrnej hodnoty, ktorého sa týkajú zákonné podmienky vývozu, by tak napríklad mohla byť kachľová pec, staršia ako 100 rokov s hodnotou vyššou ako 3000 eur, hodiny vyrobené do roku 1948 s hodnotou vyššou ako 15.000 eur.

Právna norma sa týka i nového tlačiva povolenia na vývoz, ktoré sa obsahovo zosúlaďuje s navrhovanými zmenami zákona a s medzinárodnými štandardmi pre tlačivo povolenia na vývoz predmetu kultúrnej hodnoty.

Predkladanie žiadosti

Novela tiež upravuje spôsob, akým bude vlastník predmetu predkladať žiadosť o povolenie na vývoz, upravuje sa aj postup správneho orgánu a spôsob posudzovania takejto žiadosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ako podklad pre rozhodnutie o žiadosti sa zavádzajú odborné stanoviská relevantných inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry. Stanovisko sa bude týkať vhodnosti nadobudnutia predmetu kultúrnej hodnoty do zbierkových fondov týchto inštitúcií.

Spresňuje sa aj forma, ktorou je predajca predmetu kultúrnej hodnoty povinný informovať nadobúdateľa o povinnostiach vyplývajúcich z právnych predpisov vzťahujúcich sa na vývoz predmetu kultúrnej hodnoty z územia SR.

Rozširuje sa aj rozsah oblastí, ktoré sú predmetom kontroly vykonávanej ministerstvom kultúry. Úprava sa týka aj doterajšieho znenia skutkových podstát priestupkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Miroslav Benko (vpravo) spolu s Viktorom Pečovským.

Miroslav Benko oslavuje 50 rokov.


Danielle Collinsová.

Jej súperkou bude kazašská tenistka Jelena Rybakinová.


TASR
Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


SkryťZatvoriť reklamu