BRATISLAVA. Po neúspešnej snahe spravodajských odborov dohodnúť sa so šéfom RTVS Jaroslavom Rezníkom odchádza z telerozhlasu 12 ľudí. O hromadných výpovediach informovali Spravodajské odbory RTVS.
Väčšina z novinárov hovorí, že nemá plán, čo bude robiť po odchode. Vedenie formálne odkázalo, že ho ich odchod mrzí.
Odchádzajú redaktori Zuzana Kovačič Hanzelová, Pavol Kalinský, Filip Minich či Alexandra Minich, Katarína Jánošíková, Daniela Hajčáková, ktorá práve pôsobí v Bruseli, Simona Blehová, editori Peter Valovič, Tomáš Mrva a Katarína Kozinková, junior redaktorka Ivana Lövingerová a rozhlasová redaktorka Lucia Osvaldová.
"Naše rozhodnutie sa nerodilo ľahko. Máme deti, hypotéky aj záväzky, ale hlavne - máme túto prácu veľmi radi. Nedokážeme ju však za týchto okolností v RTVS robiť rovnako svedomito ako doteraz," odôvodnili novinári.
Novinári sú v dvojmesačnej výpovednej lehote. "Ak sa generálny riaditeľ Jaroslav Rezník rozhodne odvolať manažment spravodajstva, sme ochotní dohodnúť sa, že výpovede stiahneme," hovoria.
Vedenie RTVS reagovalo na hromadnú výpoveď o niekoľko hodín neskôr. V stanovisku, ktoré zaslala hovorkyňa Erika Rusnáková, píše, že ohlásený odchod časti tímu ich mrzí, ale je to ich slobodné rozhodnutie. "Počas dvojmesačnej výpovednej lehoty sa vedenie spravodajstva bude naďalej snažiť trpezlivo im vysvetľovať hodnoty verejnoprávnosti," povedala.
Hromadné výpovede označil prezident Andrej Kiska za zlú správu pre kvalitné verejnoprávne spravodajstvo. "Je dôsledkom napätej situácie v RTVS, ktorá sa nezlepšuje, ale naopak ešte zhoršuje. Vyjadrenia odchádzajúcich redaktorov o neadekvátnom zasahovaní manažmentu do práce novinárov považujem za mimoriadne vážne," povedal Kiska. Telefonoval preto aj s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovu zo Smeru.
"Ministerka ma informovala, že sa zajtra stretne s riaditeľom RTVS. Som presvedčený, že situáciou by sa mala zaoberať vládna koalícia, príslušný parlamentný výbor a Rada RTVS, ktorú nemáme na to, aby budila zdanie nezávislosti, ale aby riešila problémy, keď sa manažment nedokáže spamätať sám," povedal. Upozornil, že verejnoprávna televízia sa zlepšovala aj vďaka novinárom, ktorí teraz odchádzajú.
"Verejnoprávna inštitúcia nepatrí ani jej riaditeľovi, ani strane, ktorá ho tam dosadila," dodal prezident.
Hane Lyons nechýbajú
Rezník minulý týždeň na stretnutí so zástupcami odborov odmietol ich požiadavky vrátane tej, aby prijal späť štyroch externistov, ktorým vedenie nepredĺžilo zmluvy, keď sa podpísali pod kritický otvorený list.

Odbory neúspešne žiadali aj výmenu vedenia a poukazovali na to, že bývalí hovorcovia štátnych inštitúcií a ministerstiev v nových funkciách dodnes neprijali mechanizmus, ktorým by vylúčili svoj prípadný konflikt záujmov.
Dlhoročný redaktor Pavol Kalinský, jeden zo zástupcov odborov na stretnutí s Rezníkom, nevie, čo bude robiť po odchode. "Doteraz som to ani neriešil. Dúfal som, že vedenie vytvorí normálne pracovné podmienky vhodné na prácu novinára. Nestalo sa tak," hovorí.
Nadriadená spravodajcov Hana Lyons im vo štvrtok ráno ako reakciu na výpovede povedala, že si váži, že sa rozhodli ako dospelí ľudia a môže to len akceptovať.
Odchod 12 novinárov po štyroch prepustených externistoch môže skomplikovať výrobu spravodajských príspevkov. "Situácia je už dnes zlá," hovorí Kalinský.
V RTVS tvrdia, že všetko je v poriadku a chod spravodajstva aj celého telerozhlasu nie je ohrozený. Rusnáková vymenovala, že v RTVS pracuje 1430 interných zamestnancov a vyše 1500 externistov, z toho v spravodajstve 97 interných redaktorov a 141 externých spolupracovníkov. "Spravodajský tím sa priebežne dopĺňa aj na základe výberových konaní."
Odchody
Situácia v RTVS znepokojila pred časom okrem slovenských novinárov aj medzinárodnú organizáciu Reportéri bez hraníc. Vyše 200 novinárov podpísalo výzvu, v ktorej upozorňujú, že vo vysielaní sa začína prejavovať cenzúra a redaktorov, ktorí sa proti snahe vedenia pretlačiť do vysielania konšpirácie verejne ohradia, vedenie perzekvuje.
Rezník, ktorého na čelo telerozhlasu presadzovali poslanci SNS a Smeru, situáciu viackrát zľahčoval a tvrdil, že má záujem, aby sa zmiernilo napätie.
Na protest proti novému vedeniu odišli z rozhlasu redaktorka Jana Maťková a dramaturgička Nikola Bajánová. Výpoveď dali aj editor Jozef Matej a programový riaditeľ Tibor Búza. Odísť musela aj dlhoročná skúsená reportérka Oľga Baková.

Beata
Balogová
