SME

Rozdelený Berlín: Za múrom bola sloboda, pri ňom striehla smrť

Železná opona rozdelila kontinent.

Berlínsky múr rozdelil aj starý cintorín. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Berlínsky múr, najnenávidenejší symbol studenej vojny, strhol až spoločenský pohyb vo východnej Európe na konci 80. rokov. Konkrétne tisícky nespokojných východných Nemcov počas pamätnej noci z 9. na 10. novembra 1989.

Peter Fechter a jeho kamarát Helmut Kulbeik mali jednoduchý plán. Ukryjú sa v stolárskej dielni na Zimmerstrasse, z ktorej sa dalo vyskočiť priamo do takzvaného pásma smrti medzi dvoma bariérami, ktoré oddeľovali východný Berlín od západného. Potom sa rozbehnú, prelezú dva metre vysoký múr a za ním ich bude čakať sloboda...

Keď obaja dobiehali k stene s ostnatým drôtom, ozvali sa výstrely zo samopalov. Kulbeikovi sa podarilo preliezť, ale Fechter dostal zásah do panvy a zvalil sa na zem v pásme smrti.

Ležal, krvácal a zomieral v ukrutných bolestiach. Policajti zo západnej strany mu hodili obväzy, na ktoré nedosiahol. Východonemeckí pohraničníci sa mlčky prizerali. Svoju nečinnosť neskôr oddôvodnili obavami z útoku. Tri dni pred incidentom zahynul v pásme pohraničník po zásahu guľkou údajne vystrelenou zo Západu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Fotograf Wolfgang Bera dobehol k západnej časti múru, našiel rebrík a vyliezol naň. Videl mladíka zvíjajúceho sa na zemi, mal dlaň plnú krvi. Usúdil, že tu môžu pomôcť len americkí vojaci. Bežal k stanovišťu americkej armády zvanému Checkpoint Charlie. Ale Američania sa tvárili ľahostajne. „Nie je to naša vec,“ údajne povedal jeden z dôstojníkov.

Bera sa vrátil k múru a fotil. Tak vznikli 17. augusta 1962 jedny z najpamätnejších záberov studenej vojny. Hodinu po streľbe východonemeckí pohraničníci odniesli bezvládne telo osemnásťročného mladíka Petra Fechtera preč.

Prečítajte si tiež: Trumpov múr nik nezaplatí. Už to začínajú tušiť aj jeho voliči Čítajte 

Zo spojencov nepriatelia

V máji 1945 sa skončila druhá svetová vojna. Spojenci, ktorí mali najväčší podiel na porážke tretej ríše, sa dohodli na rozdelení Nemecka na štyri okupačné zóny - sovietsku, americkú, britskú a francúzsku. Podobne si rozdelili aj hlavné mesto Berlín, ktorý sa nachádzal v strede sovietskej zóny.

Čoskoro sa však v aliancii západných mocností a Sovietskeho zväzu objavili prvé trhliny. Z niekdajších spojencov sa stali nepriatelia a konflikt medzi nimi dostal pomenovanie studená vojna. Jej symbolom sa stal Berlín. Rozdelené mesto...

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G5CYN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 7
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


6
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
SkryťZatvoriť reklamu