SME

Slovenským bukovým pralesom hrozí vyradenie zo zoznamu UNESCO

Výbor Svetového dedičstva UNESCO vlani v júli vyzval Slovensko, aby do februára určilo hranice lokality.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/Jozef Ďurník)

BRATISLAVA. Slovensku hrozí, že jeho časť Karpatských bukových pralesov bude vyradená zo Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Podľa Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Výbor Svetového dedičstva UNESCO prijal totiž návrh uznesenia, v ktorom žiada od Slovenska predloženie úpravy hraníc na výmere 5 776 hektárov Karpatských bukových pralesov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedostatočná ochrana

Takisto zopakoval svoje predchádzajúce stanovisko, že vzhľadom na nedostatočnú ochranu lokality v súčasnosti neexistuje záruka na jej ochranu ani v budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Slovensko musí nanovo obhájiť svoju nomináciu, pretože svojou neschopnosťou ochrániť Svetové dedičstvo ohrozilo ostatných 11 krajín, ktorých lesy sú súčasťou spoločnej UNESCO lokality,“ uviedol v tlačovom vyhlásení VLK s tým, že o uznesení bude Výbor UNESCO rozhodovať na zasadnutí v Bahrajne 24. júna až 4. júla.

VLK tiež tvrdí, že ministerstvo životného prostredia (MŽP) pozvalo na Slovensko experta UNESCO, aby mu poskytol „odborné rady, ako predísť najhoršiemu scenáru“.

Misia sa uskutočnila 17. až 18. mája v Národnom parku Poloniny a v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Podľa zverejnených zmlúv platilo MŽP za služby expertovi 1 200 až 1 700 eur denne.

O misii však podľa VLKa envirorezort neinformoval súkromných vlastníkov a užívateľov pozemkov, verejnosť ani média.

SkryťVypnúť reklamu

„Práve na neschopnosti MŽP dohodnúť sa s vlastníkmi a užívateľmi lesov, ktoré tvoria UNESCO lokalitu, stroskotáva už viac ako desať rokov zabezpečenie ochrany Karpatských bukových pralesov,“ zdôraznil VLK, ktorý naďalej trvá na svojej požiadavke, aby bola slovenská časť tejto UNESCO lokality vymazaná zo zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Ťažba dreva a lov zveri

Výbor Svetového dedičstva UNESCO vlani v júli vyzval Slovensko, aby do februára tohto roka definitívne určilo hranice lokality a zaistilo ochranu pred ťažbou dreva a lovom zveri.

Správa, ktorú predložilo MŽP UNESCO, je však podľa ochranárov málo konkrétna, neuvádza presné vymedzenie hraníc lokality na Slovensku, nestanovuje zodpovednosti jednotlivých orgánov štátu v oblasti adekvátnej ochrany prírody a neposkytuje konkrétny časový plán navrhovaných opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

VLK upozorňuje, že až 67 percent z celkovej výmery 5 766,4 hektára slovenskej časti nemá zabezpečenú ochranu tak, ako to uvádza nominačný projekt v žiadosti o zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO z roku 2007.

„Na vyše 3 860 hektároch územia zapísaného na Zoznam svetového dedičstva UNESCO sa rúbu stromy ako v akýchkoľvek iných lesoch, loví sa tu zver, stavajú sa nové poľovnícke posedy, dokonca je v tomto území možné loviť aj vlkov,“ konštatoval VLK.

Vyhlásenie nových rezervácií

Slovenskú časť Svetového dedičstva UNESCO tvoria štyri komponenty, z toho tri - Havešová, Rožok a Stužica – Bukovské vrchy, sú súčasťou Národného parku Poloniny, štvrtý komponent Vihorlat je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.

Envirorezort tvrdí, že ochrana pred ťažbou dreva a lovom zveri je v súčasnosti dostatočne zabezpečená v dvoch zo štyroch oblastí, a to v lokalitách Havešová a Rožok, ktoré sú zároveň národné prírodné rezervácie s 5. stupňom ochrany, kde sú ťažba a lov zakázané.

SkryťVypnúť reklamu

V častiach Stužica – Bukovské vrchy a Vihorlat sa pripravuje rozšírenie území s 5. stupňom ochrany vyhlásením troch nových prírodných rezervácií Černiny, Pramenisko Cirochy a Nežabec.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 129
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 725
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 115
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 829
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 295
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 582
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 385
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 228
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu