BRATISLAVA. Silné búrky spôsobili v sobotu škody na viacerých miestach Slovenska. Mimoriadna situácia bola na Kysuciach.
Na ceste z Kysuckého Lieskovca do Lodna voda strhla provizórny most. Ten je jedinou spojnicou so susednou obcou Lodno - jej obyvatelia tak zostali prakticky odrezaní od sveta.
Most sa snažia opraviť
Na mieste zasahovalo množstvo profesionálnych i dobrovoľných hasičov, ktorí sa snažili situáciu urýchlene stabilizovať.

Podľa Jaroslava Kapusniaka, krajského šéfa Hasičského a záchranného zboru v Žiline sa hasiči snažili upchatý priepust vyčistiť a odstrániť panely k koryta rieky.
Následne by podľa jeho slov mala práce na moste prevziať spoločnosť, ktorá ho stavia, aby sa mohol dať do pôvodného stavu.
V sobotu vo večerných hodinách nebolo ešte bezprostredne známe, či sa situáciu podarilo stabilizovať a spojenie Kysuckého Lieskovca s obcou Lodno uviesť do prevádzky.
Dopravu riadi polícia
Na mieste sa nachádzali i hliadky dopravnej a poriadkovej polície, ktorý usmerňovali dopravu. Do obce Lodno, ktoré voda odrezala od Kysukého Lieskovca sa dalo dostať len cez lúky.

Na Kysuciach v sobotu po prívalovom daždi zaplavilo viaceré cesty. Voda v sobotu popoludní zatopila cestu z Kysuckého Nového Mesta na Neslušu. Silný dážď skomplikoval situáciu aj v Žiline.
"Boli to miesta, kde sa s takýmito problémami stretávame pravidelne. Chybou je, že na niektorých cestách nie je zabezpečená prevencia a hlavne - nie sú pravidelne udržiavané. Nič vážne sa však nestalo a nikto nebol ohrozený na živote," uzavrel Kapusniak.
Búrky zasiahli aj východ

Hasiči odstraňovali následky prietrže mračien v obci Pichné v okrese Snina na východnom Slovensku, kde voda zatopila viaceré pivnice rodinných domov.
Na mieste bolo celkovo deväť hasičov z Humenného a príslušníkov Záchrannej brigády HaZZ Humenné. Pomáhali im i dobrovoľní hasiči.
Búrkový pás postupoval severom Slovenska aj cez okresy Poprad, Prešov, Stropkov, Vranov nad Topľou a zamieril aj na Zemplín. Zasiahol aj mesto Trebišov.
Neobišli ani stred krajiny
Hasiči v priebehu soboty zasahovali celkom päťkrát aj v Banskobystrickom kraji. Išlo o výjazdy príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Brezne, Lučenci, Veľkom Krtíši a Zvolene.
Podľa informácií Operačného strediska Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici išlo prevažne o odstraňovanie spadnutých stromov zo štátnych ciest a miestnych komunikácií, očistenie štátnej cesty od nánosov zeminy, odstraňovanie následkov vytápania garáží v dôsledku upchatia miestnej kanalizácie.
Hasiči tiež zasahovali na jednom rodinnom dome kde silný vietor strhol strechu a tiež pri požiari stromu, ktorý zasiahol blesk.
Výstrahy pred búrkami
Búrky však počas soboty mali ešte potrápiť najmä okres Nové Zámky. Pre ten platila podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu výstraha druhého stupňa pred búrkami.
Meteorológovia upozorňovali, že v tejto lokalite sa ojedinele očakáva výskyt silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.
S búrkami mohli byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 - 50 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 65 - 85 kilometrov za hodinu.
"Pri búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov," priblížili meteorológovia.
Výstraha prvého stupňa je v tejto súvislosti vydali pre okresy Levice, Šaľa a Komárno. SHMÚ vydal aj hydrologickú výstrahu prvého stupňa pre okresy Trebišov, Michalovce a Sobrance v lokalitách, ktorými preteká dolná časť povodia rieky Bodrog.