SME

Zákon o stranách neprinesie zmenu pri ich financovaní, tvrdí Beblavý

Zo zákona je podľa Miroslava Beblavého cítiť, že je namierený proti Matovičovi.

Miroslav BeblavýMiroslav Beblavý (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

BRATISLAVA. Návrh novely zákona o politických stranách neobsahuje žiadnu skutočnú zmenu stransparentnenia financovania politických strán.

V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol predseda strany Spolu Miroslav Beblavý. Zároveň podotkol, že ani v niektorých iných ustanoveniach nebadať výrazné posuny vpred.

"Pokiaľ pribudnú reálne mechanizmy k stransparentneniu financovania a pokiaľ sa dokážeme dohodnúť v demokratizácii na niečom, čo nebude demokratizáciu obmedzovať, ale naozaj posúvať, sme ochotní zahlasovať za," skonštatoval Beblavý.

SkryťVypnúť reklamu

Zo zákona je však podľa neho "cítiť", že jeho cieľom je šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič, myslí si však, že "strela" ho minie, lebo navrhované veci líder opozičného hnutia spĺňa.

Frčka do nosa

Návrh zákona ako "frčku do nosa" pre svoju stranu nevníma ani predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

"Máme 1300 členov, máme 60 okresných organizácií. Nemáme s týmto absolútne problém. Máme všetky kontrolné orgány, rozhodcovskú komisiu," podotkol Kollár, ktorého už v minulosti kritizoval Andrej Danko (SNS), ako prišiel k svojej strane.

Za komické však považuje fakt, že návrh predkladá strana, ktorá má tisícky členov a napriek tomu nebola schopná zo svojich radov vygenerovať ani jedného ministra.

SkryťVypnúť reklamu

Bernaťák sa ohradil

Takéto tvrdenia však odmieta predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák, ktorý si podľa vyjadrení vyprosuje aj tvrdenia o kupčení.

Na margo novely zákona skonštatoval, že alfou a omegou je zvýšenie demokratickosti nakladania s finančnými prostriedkami zo strany politických strán.

Prečítajte si tiež: OĽaNO navrhuje na platnosť referenda 25 percent voličov Čítajte 

"Každá politická strana, ktorá vo voľbách dosiahne tri percentá a viac, má príspevok zo štátneho rozpočtu. Strana nemôže byť súkromná firma, o ktorej rozhoduje jeden majiteľ. Ale keďže dostáva finančné prostriedky zo strany štátu, musí byť určitá spoločenská kontrola, ako strana s týmito finančnými prostriedkami nakladá," zdôraznil Bernaťák.

Nie je predstaviteľné, aby osoba inej blízkej osobe prelievala zisk, alebo aby strana svojmu šéfovi kúpila dom či nebytové priestory.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd) poukázal, že novela vychádza z nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európy, ktorá umožňuje členským štátom EÚ prijímať zásady, ako majú politické strany pôsobiť.

Inšpirácia sa brala v tejto veci aj z Čiech. Doplnil, že politická strana, ktorá má štyroch členov, do ktorej sa nedá vstúpiť a o miliónoch eur rozhoduje jeden človek, nie je politická strana, ale sekta.

Prípad Filipínca

Poslanci sa v relácii venovali aj prípad Filipínca, ktorý podľahol zraneniam po útoku mladého útočníka po tom, ako v centre hlavného mesta obraňoval dvojicu obťažovaných žien.

Boris Kollár priebeh doterajšieho vyšetrovania celého prípadu označil za zlyhanie bezpečnostných zložiek a okresnej prokuratúry.

Prečítajte si tiež: Prokurátor podal návrh na väzbu pre muža, ktorý dokopal Filipínca Čítajte 

"Zlyhávajú zložky na nižších úrovniach," myslí si Kollár. Útok na slušného človeka označil za ohavný čin, adekvátny politickej situácii v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

"Treba riešiť človeka, ktorý to spáchal," zdôraznil Kollár s tým, že prípad nemožno spájať s imigračnou politikou.

Je presvedčený, že nie je prípustné, aby sa takéto niečo dialo, aj keby bol človek "zelený" a chránil ženu.

Prípad odsúdil aj predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. Označil ho za ohavný čin, pričom páchateľ musí byť tvrdo potrestaný.

Zároveň sa bude pýtať, prečo sa prvý prokurátor nestotožnil s návrhom vyšetrovateľa na vzatie útočníka do väzby.

Hrnčiar: Je to hanba

Súhlasí s ním aj podpredseda Národnej rady Andrej Hrnčiar (Most-Híd), ktorý v tejto súvislosti hovorí o hanbe.

Prečítajte si tiež: Polícia znovu zadržala muža, ktorý v Bratislave dokopal Filipínca Čítajte 

Verí, že po prebratí prípadu Generálnou prokuratúrou naberie vyšetrovanie rýchlejší spád a páchateľ bude potrestaný.

Predseda strany Spolu Miroslav Beblavý zdôrazňuje, že systém na Slovensku si žiada rekonštrukciu. Je podľa neho choré, aby sme v centre mesta nevedeli zabezpečiť základnú bezpečnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Poukazuje zároveň na to, že na Slovensku je špeciálne, že prípady sa riešia až pod tlakom médií, pričom sa nereaguje aj na tie, o ktorých napríklad médiá nevedia alebo nemajú dostatočné kapacity.

Výber šéfa polície

Poslanci tiež diskutovali aj o výbere nového policajného prezidenta. To, že sa vládna koalícia rozhodla pre Milana Lučanského ako nového policajného prezidenta, považuje predseda strany Spolu Miroslav Beblavý za absolútny prešľap.

"Nebola to dobrá voľba. Ak bolo cieľom vládnej koalície prinavrátiť základnú dôveru polícii, tak nerozumiem tomuto kroku," uviedol Beblavý.

Poukazuje na to, že v polícii na Slovensku je viac ako 20.000 ľudí, pričom je aj veľké množstvo bývalých policajtov, ktorí by sa mohli vrátiť do služby a robiť dočasného policajného prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu

Za nepochopiteľné považuje vybratie človeka, o ktorom sa píše ako o pravej ruke bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), alebo sú jeho vzťahy k niektorým osobám či jeho majetkové pomery otázne.

"Podstatné je, že policajný prezident v každej dobe a osobitne v tejto dobe, je niekto, na ktorom nie je tieň podozrenia," podotkol Beblavý, ktorý si nemyslí, že taká osoba neexistuje.

"Viete, kto mal previerku? Pán Jasaň mal previerku a vďaka tomu bol tajomníkom bezpečnostnej rady tohto štátu. Previerka na mňa nerobí dojem," odpovedal na otázku, či na neho nezaberajú argumenty, že nový policajný prezident má previerku.

Štát by sa nemal riadiť titulkami bulváru

Opačného názoru je podpredseda Národnej rady Andrej Hrnčiar (Most-Híd). Ten si nemyslí, že štát by sa mal riadiť a nemali by sa prijímať rozhodnutia na základe titulkov v bulvárnych médiách.

SkryťVypnúť reklamu

Poukazuje zároveň na to, že Lučanského kriminalizujú kriminálne "závadné" osoby, ktoré boli buď odsúdené na doživotie alebo sú voči nim vedené konania za ekonomickú trestnú činnosť.

"Čiže, ak policajt robí dobre, tak zrejme má aj nepriateľov, ktorí ho potom kriminalizujú. A myslím si, že to je aj prípad pána Lučanského," skonštatoval Hrnčiar.

Je presvedčený, že keby koalícia vybrala na post policajného prezidenta hocikoho, opozícia by bola proti. Podstatné preto je sústrediť sa najmä na prijatie novej legislatívy.

Polícia ako nástroj boja

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák zdôrazňuje, že polícia by nemala byť zneužívaná ako nástroj politického boja.

Voľbu nového prezidenta Policajného zboru SNS rešpektuje a svojich koaličných partnerov sa bude na Lučanského pýtať vtedy, ak by následne spravil niečo nezákonné.

SkryťVypnúť reklamu

"Uvidíme, ako sa bude nový prezident javiť a ako bude riešiť problematické veci a podľa toho sa zariadime," doplnil Bernaťák, ktorý verí, že Lučanský zvládne výzvy, ktoré má pred sebou.

Počkať si chce aj líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. "Či sa zodpovedne postaví k výzvam, či bude konať samostatne, autonómne a či pôjde plošne po všetkom," poznamenal Kollár.

Politici sa však zhodujú, že výber policajného prezidenta by mal byť v rukách ministra vnútra a na jeho zodpovednosti. Nie sú však jednotní vo všetkých ustanoveniach návrhu legislatívnej úpravy.

RTVS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 425
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 627
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu