BRATISLAVA. Iniciatíva Inakosť vyzýva vrcholných predstaviteľov štátu, aby symbolicky vyjadrili politiku spájania: postoj, že aj LGBT ľudia sú rovnoprávnou súčasťou štátu, národa, spoločnosti a miestnej komunity.
Ignorácia lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových (LGBT) ľudí zo strany vlády a štátu podľa iniciatívy za posledné desaťročie spôsobila nahromadenie a vyostrenie problémov, ktorým táto komunita na Slovensku čelí.
Zločiny z nenávisti rozdeľujú spoločnosť
Iniciatíva Inakosť a jej členské organizácie upozorňujú na nepriaznivý stav a preto žiadajú predsedu vlády SR Petra Pellegriniho o stretnutie v priebehu tohto mesiaca. Chcú poukázať na najväčšie problémy a diskutovať o možnostiach ich riešenia. Informoval o tom výkonný riaditeľ Inakosti Martin Macko.

V otvorenom liste Iniciatíva Inakosť upozorňuje, že slovné prejavy nenávisti sa menia na fyzické útoky v uliciach slovenských miest.
"Cez víkend boli skupinou desiatich mužov v Trenčíne napadnutí a zbití dvaja 17-roční chlapci len preto, že sa ako pár držali za ruky. Nejde pritom o ojedinelý prípad. Podľa celoslovenského LGBT prieskumu až polovica LGBT ľudí zažila verbálne alebo fyzické útoky. S narastajúcou viditeľnosťou LGBT ľudí bude počet takýchto prípadov s veľkou pravdepodobnosťou stúpať. Zločiny z nenávisti rozdeľujú spoločnosť,“ uvádza sa v liste.
List odkazuje, že tieto trestné činy musia byť špeciálne odsúdené, aby sa zabránilo tomu, že sa príslušná skupina obyvateľov tejto krajiny cíti šikanovaná ako celok a jej členovia žijú v neustálom strachu z útoku.
Zahraničné páry majú na Slovensku väčšie práva
Predsudky voči skupinám obyvateľstva môžu viesť k sérii nežiaducich následkov: od strachu zo zločinov, neschopnosti podieľať sa na bežných spoločenských aktivitách, až po ohrozenie duševného zdravia a svojpomoc, keď ľudia preberajú do svojich rúk iniciatívu za pasívne štátne orgány. Iniciatíva ďalej informuje, že polícia má v súčasnosti mimoriadne nízku dôveru LGBT ľudí. Len 3,7 percenta z tých, ktorí zažili útoky len preto, že sú súčasťou LGBT komunity, ich nahlásilo na polícii a myslí si, že úlohou nového vedenia polície by malo byť obnovenie dôvery verejnosti a špeciálne aj menšín v jej činnosť.
"My sme pripravení polícii v tom svojimi skúsenosťami a odbornosťou pomôcť. Gejské a lesbické páry zdieľajú rovnaké hodnoty ako všetky ostatné páry, rovnako si cenia svoje rodiny, pomoc a starostlivosť o svojich blízkych. Bez právneho uznania štátom ale nedostávajú rovnaké uznanie a ochranu pre svoje rodiny ako zosobášené páry. Slovensko je jednou z posledných krajín, ktorá žiadnou formou neuznáva existenciu párov rovnakého pohlavia a ich rodín," vysvetľuje Iniciatíva a dodáva, že zahraničným párom rovnakého pohlavia Slovensko priznáva viac práv ako vlastným občanom.
Uvádza príklad, že Slovensko uznáva niektoré právne dôsledky uzavretia registrovaného partnerstva alebo manželstva pármi rovnakého pohlavia len v prípade, ak sú cudzími štátnymi príslušníkmi.
Problémy pri zmene pohlavia, výzva na diskusiu
Iniciatíva Inakosť upozornila aj na to, že transrodoví ľudia sa stretávajú s diskrimináciou a násilím v oveľa väčšej miere ako lesby, gejovia a bisexuálni ľudia. Aktuálne platný trestný zákon pristupuje k nenávisti voči sexuálnej orientácii rovnako vážne ako k nenávisti na základe náboženstva, rasy, národnosti a podobne, ale vôbec nezmieňuje nenávisť voči rodovej identite.
"Pri legálnej zmene pohlavia štát neľudsky vyžaduje, aby takíto ľudia podstúpili kastráciu. Na to, aby si zmenil o nich údaj vo vlastných štatistikách vyžaduje, aby sa navždy vzdali svojej reprodukčnej schopnosti. S touto situáciou sa niektorí transrodoví ľudia nevedia vyrovnať," uzavrela iniciatíva v otvorenom liste.
Inakosť vyzvala vrcholných predstaviteľov štátu na otvorenie diskusie o postavení LGBT ľudí o tom, čo majú spoločné, "keď namiesto rozdielov zdôrazníme hodnoty, sny a presvedčenia, ktoré nás spájajú, bude ťažké vnímať LGBT ľudí ako tých druhých, odlišných alebo dokonca nepriateľov 'našich' hodnôt".