SME

Inakosť chce premiéra upozorniť na problémy LGBT komunity

Iniciatíva Inakosť žiada predsedu vlády v otvorenom liste o stretnutie.

Premiér Pellegrini. Premiér Pellegrini. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Iniciatíva Inakosť vyzýva vrcholných predstaviteľov štátu, aby symbolicky vyjadrili politiku spájania: postoj, že aj LGBT ľudia sú rovnoprávnou súčasťou štátu, národa, spoločnosti a miestnej komunity.

Ignorácia lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových (LGBT) ľudí zo strany vlády a štátu podľa iniciatívy za posledné desaťročie spôsobila nahromadenie a vyostrenie problémov, ktorým táto komunita na Slovensku čelí.

Zločiny z nenávisti rozdeľujú spoločnosť

Iniciatíva Inakosť a jej členské organizácie upozorňujú na nepriaznivý stav a preto žiadajú predsedu vlády SR Petra Pellegriniho o stretnutie v priebehu tohto mesiaca. Chcú poukázať na najväčšie problémy a diskutovať o možnostiach ich riešenia. Informoval o tom výkonný riaditeľ Inakosti Martin Macko.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: V Trenčíne zbili dvoch mladíkov pre ich sexuálnu orientáciu Čítajte 

V otvorenom liste Iniciatíva Inakosť upozorňuje, že slovné prejavy nenávisti sa menia na fyzické útoky v uliciach slovenských miest.

"Cez víkend boli skupinou desiatich mužov v Trenčíne napadnutí a zbití dvaja 17-roční chlapci len preto, že sa ako pár držali za ruky. Nejde pritom o ojedinelý prípad. Podľa celoslovenského LGBT prieskumu až polovica LGBT ľudí zažila verbálne alebo fyzické útoky. S narastajúcou viditeľnosťou LGBT ľudí bude počet takýchto prípadov s veľkou pravdepodobnosťou stúpať. Zločiny z nenávisti rozdeľujú spoločnosť,“ uvádza sa v liste.

List odkazuje, že tieto trestné činy musia byť špeciálne odsúdené, aby sa zabránilo tomu, že sa príslušná skupina obyvateľov tejto krajiny cíti šikanovaná ako celok a jej členovia žijú v neustálom strachu z útoku.

SkryťVypnúť reklamu

Zahraničné páry majú na Slovensku väčšie práva

Predsudky voči skupinám obyvateľstva môžu viesť k sérii nežiaducich následkov: od strachu zo zločinov, neschopnosti podieľať sa na bežných spoločenských aktivitách, až po ohrozenie duševného zdravia a svojpomoc, keď ľudia preberajú do svojich rúk iniciatívu za pasívne štátne orgány. Iniciatíva ďalej informuje, že polícia má v súčasnosti mimoriadne nízku dôveru LGBT ľudí. Len 3,7 percenta z tých, ktorí zažili útoky len preto, že sú súčasťou LGBT komunity, ich nahlásilo na polícii a myslí si, že úlohou nového vedenia polície by malo byť obnovenie dôvery verejnosti a špeciálne aj menšín v jej činnosť.

"My sme pripravení polícii v tom svojimi skúsenosťami a odbornosťou pomôcť. Gejské a lesbické páry zdieľajú rovnaké hodnoty ako všetky ostatné páry, rovnako si cenia svoje rodiny, pomoc a starostlivosť o svojich blízkych. Bez právneho uznania štátom ale nedostávajú rovnaké uznanie a ochranu pre svoje rodiny ako zosobášené páry. Slovensko je jednou z posledných krajín, ktorá žiadnou formou neuznáva existenciu párov rovnakého pohlavia a ich rodín," vysvetľuje Iniciatíva a dodáva, že zahraničným párom rovnakého pohlavia Slovensko priznáva viac práv ako vlastným občanom.

SkryťVypnúť reklamu

Uvádza príklad, že Slovensko uznáva niektoré právne dôsledky uzavretia registrovaného partnerstva alebo manželstva pármi rovnakého pohlavia len v prípade, ak sú cudzími štátnymi príslušníkmi.

Problémy pri zmene pohlavia, výzva na diskusiu

Iniciatíva Inakosť upozornila aj na to, že transrodoví ľudia sa stretávajú s diskrimináciou a násilím v oveľa väčšej miere ako lesby, gejovia a bisexuálni ľudia. Aktuálne platný trestný zákon pristupuje k nenávisti voči sexuálnej orientácii rovnako vážne ako k nenávisti na základe náboženstva, rasy, národnosti a podobne, ale vôbec nezmieňuje nenávisť voči rodovej identite.

"Pri legálnej zmene pohlavia štát neľudsky vyžaduje, aby takíto ľudia podstúpili kastráciu. Na to, aby si zmenil o nich údaj vo vlastných štatistikách vyžaduje, aby sa navždy vzdali svojej reprodukčnej schopnosti. S touto situáciou sa niektorí transrodoví ľudia nevedia vyrovnať," uzavrela iniciatíva v otvorenom liste.

SkryťVypnúť reklamu

Inakosť vyzvala vrcholných predstaviteľov štátu na otvorenie diskusie o postavení LGBT ľudí o tom, čo majú spoločné, "keď namiesto rozdielov zdôrazníme hodnoty, sny a presvedčenia, ktoré nás spájajú, bude ťažké vnímať LGBT ľudí ako tých druhých, odlišných alebo dokonca nepriateľov 'našich' hodnôt".

Prezident Peter Pellegrini

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 83 241
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 495
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 239
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 447
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 629
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 299
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 216
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu