BRATISLAVA. Až tretina všetkých použitých plastov skončí v našej prírode a nie v zbernom systéme.
Práve na nevyhnutnosť znížiť množstvo plastového odpadu poukazuje Svetový deň životného prostredia.
Ako pri tejto príležitosti konštatovala Štátna ochrana prírody (ŠOP), ľudia sa stali závislí na plaste, pričom až 50 percent plastov, ktoré používame, je len na jedno použitie.
Oceány zaťažuje 13 miliónov ton plastov ročne
Po celom svete každú minútu kúpime milión plastových fliaš s nápojmi. Celosvetová spotreba jednorazových plastových tašiek a vreciek dosahuje päť triliónov ročne. Len v USA a Veľkej Británii sa denne spotrebuje a vyhodí približne 550 miliónov plastových slamiek, ktoré sa v prírode rozkladajú najmenej 200 rokov.
Každoročne sa do oceánov dostáva až 13 miliónov ton plastov, ktoré pokrývajú koralové útesy a ohrozujú tak morský život. Plasty, ktoré končia v oceánoch, by mohli za jeden rok obkolesiť našu Zem štyrikrát, pričom trvá až 1 000 rokov, kým sa úplne rozložia.

Vedci odhadujú, že ak bude v moriach aj naďalej končiť toľko plastov ako doteraz, do roku 2050 budú obsahovať viac plastov ako samotných rýb. Plasty zabijú každý rok asi 100-tisíc morských živočíchov.
Plasty prenikajú do ľadu aj ľudí
Ani ľadovce nedokázali ujsť pred znečistením plastovým odpadom. Odborníci zozbierali vzorky ľadu z piatich rôznych regiónov v blízkosti Severného ľadového oceánu a zistili, že sa v nich nachádza až 12-tisíc častíc mikroplastov na liter ľadu.
Plast sa taktiež dostáva do ľudského tela. Asi 90 percent balenej vody a 83 percent vody z vodovodu totiž obsahuje častice z plastu. Tie obsahujú množstvo chemikálií, z ktorých mnohé sú toxické alebo narušujú hormóny. Plasty môžu slúžiť aj ako magnet pre iné znečisťujúce látky vrátane dioxínov, kovov a pesticídov.

ŠOP pripomína, že Európska komisia sa rozhodla zapojiť do boja proti odpadu a minulý týždeň navrhla nové pravidlá zamerané na desať druhov jednorazových plastových výrobkov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v odpade znečisťujúcom európske pláže a moria.
Zakázaný by mal byť predaj plastových vatových tyčiniek, príborov, tanierov, slamiek, miešadiel a paličiek na balóny. Spomenutý tovar bude musieť byť vyrábaný výlučne z materiálov šetrnejších k životnému prostrediu.
Členské štáty EÚ budú do roku 2025 povinné zabezpečiť zber 90 percent z jednorazových plastových fliaš z nápojov.