BRATISLAVA. Poslanci z parlamentného výboru pre kultúru a médiá sa chystajú na poslanecký prieskum do Opery Slovenského národného divadla (SND).
Dôvodom sú podnety od odborov týkajúce sa podozrení ohľadom financií. O prieskume rozhodli poslanci na utorkovom rokovaní výboru.
"Ide o isté podozrenia z netransparentného nakladania finančných prostriedkov. Hovorí sa tam o personálnych záležitostiach, o bývalom šéfdirigentovi," uviedol predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer).
Odborári podľa jeho slov píšu, že žiadali od manažmentu informácie o týchto záležitostiach, ale nedostali ich.
Poslanecký prieskum by sa mal konať čo najskôr. "V krátkej dobe sa obrátim listom na generálneho riaditeľa národného divadla v tom zmysle, aby mi dal odpovede, ktoré žiadali odborári a nedostali ich," opísal Jarjabek s tým, že ďalší postup sa určí potom.
Platy vojakov a policajtov
Ústavnoprávny výbor podporil novelu zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Výsluhové dôchodky by sa tak o roku 2018 mohli zvýšiť o pevne stanovenú sumu.
Posledné slovo bude mať plénum, valorizácia by sa mala v nasledujúcich troch rokoch (2018 až 2021) dotknúť celkom 46-tisíc osôb.
Výsluhové dôchodky sa podľa návrhu zvýšia za každý skončený rok doby trvania služobného pomeru o pevnú sumu 0,60 eura.
O pevnú sumu 15 eur sa majú zvýšiť invalidné výsluhové dôchodky, rovnako aj vdovské výsluhové dôchodky a sirotské výsluhové dôchodky.
Okrem policajtov a vojakov sa zlepšia aj výsluhové dôchodky niekdajších príslušníkov Slovenskej informačnej služby, finančnej polície a Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Valorizácia sa má uskutočniť k 1. júlu 2018, novela má preto nadobudnúť účinnosť 30. júna. Z tohto časového hľadiska bola predmetom skráteného medzirezortného konania.
V tomto roku si podľa ministerského materiálu vyžiada zvýšené výdavky vo výške 2,5 milióna eur, v ďalších rokoch potom sumu necelých osem miliónov eur ročne.
Zmeny v azylovom systéme
Ústavnoprávny výbor tiež podporil novelu azylového zákona, to by tak mohlo prejsť zmenami. Výbor odporučil právnu normu schváliť aj v pléne.
Slovensko do svojho právneho poriadku začleňuje európsku smernicu z roku 2013 o spoločných konaniach o poskytovaní a odnímaní medzinárodnej ochrany.
Završuje tak druhú etapu budovania spoločného európskeho azylového systému. Transpozičná lehota uplynie Slovensku 20. júla.
Efektívnejšie duálne vzdelávanie
Podporu vo výbore získal aj návrh novely zákona o odbornom vzdelávaní a príprave ministerstva školstva.
Vstup zamestnávateľov a predovšetkým malých a stredných podnikov vrátane živnostníkov do systému duálneho vzdelávania by tak mal byť efektívnejší.
Príčinou nižšieho záujmu stredných odborných škôl o systém duálneho vzdelávania bolo krátenie normatívu na praktické vyučovanie.
"Odstránením tejto bariéry si sľubujeme zvýšenie aktívneho prístupu stredných odborných škôl pri uzatváraní spolupráce so zamestnávateľmi pri nových partnerstvách, ako aj zefektívnenie chodu a vybavenia stredných odborných škôl, ktoré už pôsobia v systéme duálneho vzdelávania," uvádza sa v materiáli.
Dôvodom novely zákona je znižovanie administratívnej záťaže pri overovaní spôsobilosti zamestnávateľov poskytovať praktické vyučovanie v študijnom odbore alebo v učebnom odbore v systéme duálneho vzdelávania a poskytovanie možnosti živnostníkom a malým a stredným podnikom zabezpečiť vyšší podiel praktického vyučovania mimo svojho pracoviska.
Novinkou má byť pozícia hlavného inštruktora, ktorý má vykonávať úlohy súvisiace s koordinovaním praktického vyučovania. Novela reaguje i na aplikačnú prax v oblasti uzatvárania zmlúv o duálnom vzdelávaní a uzatvárania učebných zmlúv.