BRATISLAVA. Oblasťami životného prostredia, v ktorých Slovensko najviac potrebuje systémové zmeny, investičnú podporu a legislatívne opatrenia, sú odpadové hospodárstvo a ochrana ovzdušia.
Myslia si to odborníci z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA). V oboch oblastiach sa Slovensko radí medzi desiatku najhorších krajín EÚ.
Problém je triedenie odpadu
V oblasti odpadov je podľa centra jedným z problémov nedostatočné financovanie triedeného zberu formou takzvanej rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

"Zlé nastavenie odpadovej legislatívy preferuje lacné organizácie zodpovednosti výrobcov, čo spôsobuje nedostatok peňazí v systéme a neumožňuje plnohodnotnú prevádzku a rozvoj triedeného zberu v samosprávach," hovorí Miloš Veverka, expert CEPTA pre odpadové hospodárstvo.
V oblasti ovzdušia podľa Daniela Lešinského z CEPTA chýbajú reálne kroky. "Envirorezort vyvíja aktivity v rôznych oblastiach, no zlepšenie situácie pocítime, až keď sa z papierovej úrovne opatrení dostaneme na reálne zmeny v praxi a to v sektoroch patriacich viacerým rezortom, predovšetkým hospodárstvo, doprava, financie a poľnohospodárstvo," hovorí Lešinský.
Zapojiť sa musí každý
Experti z občianskeho združenia CEPTA sa zhodli aj na tom, že pre zlepšenie situácie v oboch oblastiach je potrebná aktívna účasť každého obyvateľa.
Možností je podľa nich veľa - predchádzanie vzniku odpadov a jeho dôkladné triedenie, používanie verejnej dopravy, bicyklov a podobne.
Pri ministerstvách a politikoch zas apelujú na reálne, funkčné a účinné opatrenia v praxi a využívanie verejných financií vo verejnom záujme.