BRATISLAVA. Henry z Filipín zabitý Jurajom Hossuom je ďalšou z dlhého radu obetí pouličných útokov. Ako bitkári sa už prejavili policajti, extrémisti, ale aj ľudia trénujúci bojové športy.
Profesionálni zápasníci napriek tomu tvrdia, že takýto šport agresivitu skôr znižuje a individuálne prípady im robia zlé meno. Negatívna povesť sa s nimi tiahne už od deväťdesiatych rokov, keď z ich radov vyšli viacerí mafiáni.
Boxerské kluby, ktoré by mali vyslovene zlú povesť a vychovávali násilníkov, na Slovensku nie sú, tvrdí jeden z najznámejších boxerov na Slovensku Tomi Kid Kovács, ktorý sa v súčasnosti venuje tréningu detí.

„Niekedy sa objavia ľudia, ktorí trénujú box a potom majú problémy so zákonom, ale naozaj ide len o jednotlivcov,“ povedal Kovács.
Hossuov útok proti Filipíncovi označil za zbabelý.
Juraj Hossu v posledný májový víkend zaútočil na Filipínca najprv úderom do tváre a potom kopom do hlavy, keď kľačal na zemi. Potom si ho ešte odfotil s nohou vyloženou na jeho tele.
Vo všeobecnosti podľa policajných štatistík násilie v uliciach klesá a v posledných rokoch sa počet úmyselných ublížení na zdraví drží na úrovni okolo 1600 nahlásených prípadov ročne.
Ľudia pracujúci s menšinami na Slovensku však hovoria, že agresivita proti takýmto ľuďom od vypuknutia migračnej krízy narastá. Nie vždy ju zachytia aj štatistiky, keďže títo ľudia prípady násilia nie vždy nahlásia.
Mafiáni a bitky
Pouličné bitky a napadnutia v podnikoch majú na Slovensku tradíciu už od 90. rokov, keď sa rozmáhal vplyv mafie. Jej predstavitelia často vzbudzovali rešpekt vypracovanými postavami a skúsenosťami z bojových umení.
Známy je prípad mafiána Petra Steinhübela. Ten aj napriek tomu, že fyzicky nepôsobil odstrašujúco, dovolil si na ulici za bieleho dňa dokopať redaktora Pavla Jacza.