Existuje taký vtip. Keď vegán cvičí crossfit, ktoré z toho povie ako prvé? Že je vegán alebo že sa venuje crossfitu? Anglický futbalový tím zo štvrtej ligy Forest Green Rovers sa môže chváliť len jedným.
Je kompletne vegánsky a snaží sa o trvalú udržateľnosť.
Jeho založenie však nebolo len iniciatívou premotivovaného aktivistu s tvrdením, že chrániť prírodu je naozaj dôstojné a správne, dobré a spásonosné, ale vznikol ako každý iný klub. Jednoducho to tak chceli.
Futbalisti zaň hrali už v 19. storočí, keď o ničení planéty nebolo ani chýru a slovo vegán ešte neexistovalo. Futbal bol futbalom a basta.
Nikomu ani nezišlo na um, že dedinský futbal bude mať o 120 rokov neskôr fanúšikov po celom svete a všimnú si ho redakcie ako Guardian, BBC či New Yorker. Lenže to by červené mäso nemohlo dostať v roku 2010 červenú kartu a z jedálneho lístka by postupne nemohlo zmiznúť aj čokoľvek živočíšneho pôvodu.

Forest Green Rovers si dokonca všimla aj FIFA. Označila ho za najzelenší futbalový klub na svete. Využívajú len solárnu a veternú energiu, fanúšikom ponúkajú dobíjanie elektromobilov zadarmo a hrajú na organickom ihrisku, ktoré polievajú dažďovou vodou.
A aby toho nebolo málo, chcú postaviť nový štadión od svetoznámeho architektonického štúdia Zaha Hadid Architects, ktorý by vytváral len minimálnu uhlíkovú stopu a bol by z dreva. Revolúcia v tíme však nastala pred ôsmimi rokmi.

Strčte si hamburgery do zadku
Na jeseň v roku 2010 to na juhu Anglicka vyzeralo biedne. Osemtisíc obyvateľov Nailsworthu si kládlo otázku, či ešte bude komu tlieskať. Ich miestny klub bol pred bankrotom.