BRATISLAVA. Projekt novej univerzitnej a koncovej nemocnice na Rázsochách v Bratislave nie je komunikovaný s tými, ktorých sa to týka.
Ako ďalej povedal na tlačovej konferencii v Bratislave Peter Visolajský z Lekárskeho odborového združenia, projekt navyše vôbec nespĺňa kritériá koncovej ani univerzitnej nemocnice.
Ministerstvo zdravotníctva o medicínskom pláne ani projekte nemocnice podľa jeho slov nekomunikuje. Vznikla preto tzv. pracovná skupina zložená z viacerých lekárov, ktorá si dala za cieľ stav komunikovať.
Ministerstvo v reakcii uviedlo, že výstavba novej nemocnice na Rázsochách je prioritou ministerky Andrey Kalavskej a zásadne odmietlo "nekorektné a podpásové" vyjadrenia lekárov.
Kritika ministerstva
Podľa dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a hlavného odborníka rezortu zdravotníctva pre neurochirurgiu Juraja Šteňa to vyzerá tak, že univerzitná zdravotná starostlivosť je v súčasnosti ohrozená a v horizonte 10 rokov nás môžu liečiť nedoukovia.
Problémom je však i počet lôžok, ktoré rezort v nemocnici plánuje. Ten nespĺňa kritériá koncovej univerzitnej nemocnice. Aktuálne sa zastavil na čísle 653.
"Nová nemocnica však nie je len pre ľudí z Bratislavy, je pre celé Slovensko, preto by mala mať minimálne 1100 lôžok," poznamenal Šteňo. Odpoveď o štruktúre lôžok však pracovná skupina nedostala. "Je to neakceptovateľný stav," nadviazal na neho Visolajský.
Ako však doplnil, medzi argumenty, prečo nemôže mať nová nemocnica viac lôžok, patrilo napríklad to, že parkovisko to neustojí alebo že tam nie je dostatočný vodný zdroj.
Aktuálny proces výstavby nepostupuje podľa jeho slov žiaducim tempom, pretože ministerstvo neakceptuje názory odbornej verejnosti, čo považuje za absurdnú situáciu.
"Dôležitosť koncovej nemocnice, tak ako v každom bežnom štáte, je v tom, že všetko, vrátane vedy a výskumu, je sústredené do jednej nemocnice. Nemôžeme všetko sústrediť do malej nemocnice na Rázsochách, ktorá bude len náhradou nemocnice na Kramároch," povedal Visolajský.
Súčasne dodal, že je hazardom po 30 rokoch plánovania a v čase najlepších ekonomických výsledkov plánovať "malú univerzitnú nemocničku".
Preto pracovná skupina požaduje, aby ju MZ informovalo o každej zmene, aby bola v celom procese väčšia transparentnosť.
Niekoľko požiadaviek
Odborná lekárska verejnosť má preto niekoľko požiadaviek. Jednak ide o to, aby boli nemocnice, ktoré sú teraz funkčné, dofinancované tak, aby do doby, kým sa presťahujú do Rázsoch, poskytovali plnú zdravotnú starostlivosť a výučbu.
Žiadajú tiež zverejnenie plánov na reorganizáciu a rekonštrukciu, resp. dostavanie nemocnice Ružinov, ktorá bude spolu s Rázsochami tvoriť novú Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB).
Požadujú tiež, aby boli predložené všetky relevantné dokumenty pre prípravu výstavby či okamžité vypracovanie medicínskeho plánu.
Podľa lekárov musí byť stanovený čo najskorší termín uvedenia novej nemocnice do prevádzky, pričom za dodržanie tohto termínu musí byť zodpovedná priamo vláda.
Požadujú i to, aby bola nová UNB v plnej gescii štátu a ten musí byť garantom zdravotnej starostlivosti tak, ako je to štandardom v krajinách Európskej únie.
Lekári z pracovnej skupiny totiž nevedia, čo bude napríklad s nemocnicou v Starom Meste či aká prestavba sa plánuje v nemocnici v Ružinove.
Neskoro?
K termínu uvedenia novej nemocnice do prevádzky sa Šteňo vyjadriť nevedel. "Nie je na základe čoho. Chýba medicínsky plán, na základe ktorého bude jasné, aká nemocnica bude. Až vtedy sa bude dať zaprojektovať," povedal.
Lekári sa tak obávajú, že nemocnica bude v prevádzke tak neskoro, že medzitým pracovníci UNB odídu na iné pracoviská. Rezort zdravotníctva hovorí o spustení prevádzky v druhom kvartáli roku 2022.
"Nie je na základe čoho povedať, či je to reálne. Vynášame termíny a nemáme ich podložené," poznamenal dekan LF UK.
Novú nemocnicu treba podľa Šteňa vybudovať čo najskôr, aby pracovníci UNB videli svetlo na konci tunela.
Nemocnica musí podľa neho plnohodnotne poskytovať zdravotnú starostlivosť podľa kritérií rešpektovaných v západnej Európe, musí mať klinický výskum ako aj vzdelávať budúcich lekárov. A práve to sú princípy univerzitnej nemocnice.
Aplikujú sa najnovšie poznatky, zavádzajú sa najnovšie metódy, používa sa najnovšia medicínska technika a liečba sa opiera o najnovší výskum. Požiadavkou je však aj zverejňovanie výsledkov liečby vo významných medicínskych publikáciách.
"Ak by sme sa od princípov univerzitnej zdravotnej starostlivosti odklonili, bude to experiment na ľuďoch," dodal Šteňo.
Potrebu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava má vyriešiť výstavba nemocnice na Rázsochách, kde už roky stojí rozostavaný objekt, a rekonštrukcia, prípadne dostavba tej v Ružinove.
Najväčšiu aj najzadlženejšiu slovenskú nemocnicu tvorí v súčasnosti päť zariadení na Kramároch, v Starom Meste, Ružinove, Petržalke a Podunajských Biskupiciach. Po novom to majú byť len Rázsochy a Ružinov.
Ministerstvo si vybralo tzv. integrovaný model riadenia, ktorého základom je štátna kontrola. Nad novou univerzitnou nemocnicou tak bude mať naďalej kontrolu štát, ktorý bude projekt aj financovať.
Následnú prevádzku má zabezpečiť manažér poskytovania zdravotnej starostlivosti. Výstavba novej nemocnice by sa mohla odštartovať v roku 2021. Ministerstvo v súčasnosti hľadá firmu, ktorá zbúra starý skelet rozostavanej nemocnice.
Reakcia ministerstva
"Ministerstvo zdravotníctva je pri realizácii novej univerzitnej nemocnice striktne viazané uznesením vlády z apríla minulého roku, ktoré jasne a presne definuje jednotlivé kroky a parametre novej UNB," uviedla rezortná hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Koncepcia schválená vládou podľa nej v žiadnom prípade nevznikla na úradníckom stole, ale práve naopak sa na nej od počiatku podieľalo množstvo lekárov a odborníkov, bola okrem toho prístupná na pripomienkovanie v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
"Projekt novej UNB je založený primárne na novovybudovanej nemocnici na Rázsochách a na komplexne zrekonštruovanej nemocnici v Ružinove. Rovnako počíta s využívaním ostatných existujúcich bratislavských nemocníc," poznamenala Eliášová.
Aktuálne sa realizujú pravidelné stretnutia pracovnej skupiny medicinálneho plánovania novej Univerzitnej nemocnice. Ministerstvo tvrdí, že je pripravené vyjsť v ústrety aj tým lekárom, ktorí požadujú v novej UNB viac lôžok ako definuje koncepcia prijatá vládou.
"V rámci prípravy projektu, bude kladený dôraz na priestory, ktorú musia byť expandovateľné, adaptovateľné pre prípadné rozšírenie kapacity lôžkového fondu v ďalších priestoroch v II. a prípadne aj III. fáze výstavby. V zmysle harmonogramu je termín na začatie verejného obstarávania na dodávateľa stavby rok 2020," priblížila Eliášová.
Proces verejného obstarávania na dodávateľa zákazky "Nemocnica Rázsochy - búracie práce" je aktuálne v procese vyhodnocovania. Predpokladaný termín ukončenia je v júli tohto roka.
"Aktuálne sme v procese vyhlásenia procesu Verejného obstarávania pre komplexnú prípravu projektovej dokumentácie novej UNB," dodala hovorkyňa.
Zámerom je výstavba komplexnej univerzitnej nemocnice, s dôrazom na výučbu nových zdravotníckych pracovníkov, výskum a najmä poskytovanie najnáročnejšej a najkomplexnejšej zdravotnej starostlivosti.