KOŠICE. Prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka disciplinárna komisia nepotrestala.
Ako uviedol v rozhodnutí jej predseda, to, že sa dostal pred disciplinárnu komisiu, by malo byť postačujúce.
Tá sa ním zaoberala z dôvodu jeho verejných vystúpení ku kauzám spojeným s exministrami Robertom Kaliňákom a Jánom Počiatkom (obaja Smer).
"Vzhľadom na povahu spáchaného previnenia možno dôvodne očakávať, že už samotné prejednanie veci pred disciplinárnou komisiou je postačujúce," zdôvodnil rozhodnutie komisie jej predseda.
Špirko spokojný nie je
"V podstate by sa dalo povedať, že disciplinárna komisia rozhodla takmer v súlade s mojím návrhom, čiže mohol by som byť spokojný, ale úprimne vám poviem, nie som spokojný. Nemôžem byť spokojný, necítim sa ani ako víťaz," uviedol Špirko.
Prokurátor uviedol, že nie je jednoduché pre vedúceho prokurátora, keď dáva návrhy na disciplinárku na svojich ľudí, ktorí v podstate robia dobre prácu.

"Bohužiaľ aj pri tom, ako sa vykonávalo celé dokazovanie, som vycítil, že sám môj kolega si je vedomý, že v podstate mohol konať inak," uviedol špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, s tým, že navrhoval najmenší možný trest a to zníženie základného platu.
K vyšetrovaniu podozrení, o ktorých hovoril Špirko, Kováčik povedal, že ide o živú vec. "Neviem vám povedať, nie je to otázka na mňa, ale vyšetrovateľov," povedal.
Špirko sa vzdal práva na odvolanie preto, lebo bolo podľa neho vyhovené jeho argumentom.
"Vzhľadom k tomu, že som prokurátor, uvedomujem si, že z mojej strany došlo k určitým porušeniam právnych, či už povinností prokurátora, alebo aj priamo pokynov generálneho prokurátora. Nebudem sa zbabelo tváriť, že k tomu nedošlo, keď k tomu došlo," uviedol Kováčik.

Prokurátor súčasne dodal, že tento trest a rozhodnutie, ku ktorému dospela disciplinárna komisia, je podľa neho zákonný.
Nič neľutuje
Na otázku, či by to urobil znova, odpovedal, že nič na tom nemení ani dnešné rozhodnutie.
"Vychádzal som zo svojho vnútorného presvedčenia, zo svojich hodnôt, vlastnej morálky, okolností, ktoré existovali v tom priestore a čase. Určite neľutujem svoje konanie, ktoré som uplatnil a nič by som na tom nemenil," skonštatoval Špirko.
V súvislosti s obavou o svoju bezpečnosť povedal, že stále pretrváva. "Človek sa stal opatrnejší a prijal som aj prostriedky vlastnej ochrany," dodal Špirko, ktorý sa rovnako ako Kováčik vzdal práva na odvolanie. Rozhodnutie komisie sa tak stalo právoplatným.
Špirko dozoroval vyšetrovanie vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka vo veci kúpy podielu vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka.

Začiatkom marca pred novinármi povedal, že bývalý minister financií Počiatek a exminister vnútra Kaliňák mali z ministerstva vnútra prostredníctvom podozrivých aktivít pri IT zákazkách "vytiahnuť" 200 miliónov eur. Informoval tiež, že na Kaliňáka podáva trestné oznámenie za pokus o diskreditáciu jeho osoby.
SaS rozhodnutie kritizuje
Rozhodnutie disciplinárnej komisie považuje strana SaS za nesprávne, lebo nezohľadnilo okolnosti, v akých sa Vasiľ Špirko nachádzal.
„Jeho tlačovú konferenciu treba vidieť nielen v kontexte vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj v opakovaných zisteniach o netransparentnosti a predraženosti tendrov, ktoré sa uskutočňovali na ministerstve vnútra počas ministrovania Roberta Kaliňáka,“ uviedol podpredseda strany SaS Ľubomír Galko.
Podľa liberálov to, že prokurátor Špirko prehovoril, bolo zapríčinené mimoriadnymi okolnosťami a je zrejmé, že z tohto dôvodu nebol ani potrestaný. Rozhodnutie rovnako nezohľadňuje skutočnosť, že štát sa ocitol v bezprecedentnej situácii, keď sa do jeho orgánov infiltroval organizovaný zločin.
„Pýtame sa – keď bol uznaný za vinného Vasiľ Špirko za jeho snahu bojovať proti organizovanému zločinu na najvyšších miestach, kto bude brať na zodpovednosť Špirkovho šéfa, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý za dlhé roky vo svojej funkcii nepodal ani jednu obžalobu?,“ pýta sa Galko.
Sas očakáva, že Vasiľovi Špirkovi budú vrátené všetky prípady, ktoré mu boli odňaté po políciou vykonštruovanom obvinení.