Kapitán Robert Falcon Scott kotvil so svojou loďou v austrálskom Melbourne, kde ho zastihol telegram od nórskeho rivala Roalda Amundsena. „S pokorou Vás informujem o mojom postupu k Antarktíde. Amundsen." Jedny z najdramatickejších pretekov ľudskej histórie sa mohli začať.
„Prepadla ma hrôza a panika. Okolitý sneh sa premenil na tvrdý ľad. Nevedel som sa pohnúť ani len o centimeter. Pokus o vyslobodenie sa skončil bez akéhokoľvek efektu. Kričal som na svojho priateľa. Ten ma však nemohol počuť. Ostal som uväznený v kuse ľadu,“ spomína na svoju prvú výpravu.
Veľa nechýbalo a mnohé objavy by sa dnes nepripisovali slávnemu nórskemu bádateľovi Roaldovi Amundsenovi. Na južnom póle by zrejme skutočne ako prvý stál Brit Robert Scott, prelet nad Severným pólom na balóne či jedinečný severozápadný prechod medzi Atlantickým a Tichým oceánom by tiež iným objaviteľom.
Amundsen bol blízko smrti ešte pred uskutočnením všetkých svojich výprav. Keď mal 22 rokov, takmer zomrel pri zimnom prechode náhornej plošiny Hardengervidda. S kamarátom strávili na nej osem dní v treskúcej zime. Zásoby, ktoré mali, im došli už po štyroch dňoch. Zvyšný čas prežívali len na vode.
Uväznení v snehovej búrke
Pri jednej snehovej búrke sa s kamarátom zahrabali do snehu. V noci Amundsen zistil, že je uväznený pod hrubou škrupinou ľadu. V duchu sa už lúčil so životom. Nemal so sebou nič a spiaci priateľ, ukrytý pod snehom, ho nepočul. Nakoniec ho však ráno vyhrabal. A po neuveriteľných útrapách sa dvojici podarilo zachrániť.

„Prežili sme vtedy obrovské nebezpečenstvo a museli sme zvládnuť náročné podmienky. Bola to súčasť mojej prípravy stať sa polárnym bádateľom, ale veľa nechýbalo a moja cesta sa mohla skončiť skôr ako sa začala,“ napísal Amundsen v knihe Môj život bádateľa.
Strach zo smrti i krutosť s akou jej musel čeliť, ho poznačila. Amundsen pochopil, že všetko je o svedomitej príprave a plánovaní. „Riskantné zážitky sú len výsledkom slabej prípravy,“ hovorieval. Pred všetkými neskoršími cestami sa snažil pripraviť na rôzne problémy.