SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Predsedom Mostu-Híd zostáva ďalšie štyri roky Bugár, súpera nemal

Za podpredsedov boli opätovne zvolení László Sólymos, Ábel Ravasz a Ivan Švejna.

Béla Bugár na sobotňajšom sneme strany Most-HídBéla Bugár na sobotňajšom sneme strany Most-Híd (Zdroj: TASR)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA. Béla Bugár ostáva predsedom Mosta-Híd ďalšie štyri roky. Rozhodli o tom delegáti na sobotňajšom sneme v Bratislave. Bugár vedie Most-Híd od jeho založenia v roku 2009.

Bugár protikandidáta nemal. Do podpredsedníckych funkcií boli opätovne zvolení László Sólymos, Ábel Ravasz a Ivan Švejna. Novým podpredsedom sa stal Peter Antal, ktorý nahradil Luciu Žitňanskú.

Tá zo straníckej funkcie ešte v máji abdikovala, keďže z politiky sa chce postupne stiahnuť.

Prezidentské voľby 2019 podľa Bugára

Most-Híd by mal mať podľa Bugára vlastného prezidentského kandidáta. Ako povedal v prejave na desiatom sneme, obraz, že na Slovensku v roku 2019 by mohol o tento post výrazným spôsobom zabojovať príslušník národnostnej menšiny, je nielen vábivý, ale je dôležitý.

Skryť Vypnúť reklamu

„A to nielen z pohľadu národnostnej menšiny, ale z pohľadu celého Slovenska. Sme presvedčení o tom, že ten čas nastal, a poďme sa o to s plnou vážnosťou pokúsiť,“ vyhlásil.

Podľa Bugára po oznámení Andreja Kisku, že nebude kandidovať na prezidenta, sa na pravej strane politického spektra začalo vymedzovanie.

„Znova a zas sa niektorí predstavitelia tzv. pravice a liberálov správajú ako pomýlení strelci, ktorí nevedia, kde je terč. Je vznešené mať plné ústa alternatívy, ale to pravé orechové príde až vtedy, keď pre tú tzv. „alternatívu“ musíš aj niečo urobiť. Aj na svoj vlastný úkor. Vtedy, pravdepodobne z rozsypania vlastných kalkulácií, sa začne strieľať,“ upozornil Bugár.

Most je za spoluprácu

Zároveň pripomenul, že presne o tomto spôsobe politickej práce, politických vzťahov hovoril Most-Híd aj pri zostavovaní vlády po voľbách v roku 2016. „Nič sa nezmenilo. Niektorí čelní predstavitelia opozície sú zas úplne mimo,“ konštatoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Bugár pripomenul, že pri zakladaní strany stavili na potrebné a vtedy už aj nevyhnutné hodnoty spolupráce, tolerancie, proeurópskej orientácie. Nielen medzi väčšinovým národom a menšinami, ale aj medzi slušnými ľuďmi.

„Pred štyrmi rokmi sme tieto pozície rozšírili o občiansky rozmer. Pre nás nikdy nebol rozhodujúcim faktorom boj proti jednému univerzálnemu zlu, ale snaha o dohody medzi politikou, politickými stranami a občanmi.

Ak politická strana ide do politického boja, má podľa Bugára jeden jediný cieľ - dostať sa do vlády.

„Je to správne a je to legitímne. Ale tvorba vládnych koalícií nie je program na želanie. Ak sa žiadnej politickej strane nepáčila samovláda Smeru v predchádzajúcom volebnom období, tak zmena tohto stavu sa neudeje vtedy, keď o tom budeme rozprávať, ale vtedy, keď preto niečo urobíme. My sme urobili. Za veľkú cenu, ktorú platíme odvtedy – sme v tejto vláde,“ povedal Bugár, podľa ktorého sa strane darí plniť svoj program.

Skryť Vypnúť reklamu

Most vo vláde

„Robíme maximum možného preto, aby sme odstraňovali krivdy minulosti – ako napríklad zrušenie Mečiarových amnestií. Nemlčme o tom len preto, lebo chváliť Most-Híd dnes nie je trendy. Nemlčme o tom, že vďaka nám sú zrovnoprávnení dôchodcovia. Že držíme kormidlo smer Európska únia nielen vtedy, keď sa nám to hodí. Ale zo zásady. Nemlčme o tom, že sme v tejto vláde – a zotrvávame v nej aj preto, aby sme južné Slovensko a jeho obyvateľov držali v centre pozornosti ostatných politikov nielen počas kampaní, ale stále,“ zdôraznil. Most v kampani podľa Bugára hovoril o tom, že chce a vie robiť veci nielen populárne, ale aj správne.

„Nikdy sme nerobili politiku na základe preferenčných hlasov, alebo preto, aby sme sa páčili každému. Sme strana, ktorá je schopná spolupracovať – okrem extrémistov a nacionalistov – s každým. A aj v budúcnosti budeme stranou, ktorá bude za spoluprácu, nie za polarizáciu, bude za zdravé kompromisy v záujme tejto krajiny a jej stability. Byť proti niekomu – ako jediný politický cieľ - dokáže každý,“ dodal predseda Most-Híd.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Bugára nominant strany na ministerstve dopravy Árpád Érsek na čele jedného z najväčších ministerstiev robí malé zázraky, aby sa výstavba ciest a diaľnic pohla dopredu.

László Sólymos z marginalizovaného ministerstva urobil vážneho hráča pri veľkých medzirezortných témach, akými sú ochrana ovzdušia, podzemných vôd a lesov, ale aj v téme odpadov a iných závažných oblastí ochrany životného prostredia. Otvoril ministerstvo občanom a mimovládnemu sektoru.

„Prácu, ktorú začala Lucia Žitňanská v oblasti nášho programového piliera – právneho štátu – úspešne preberá Gábor Gál. Urobil sa tu kus poctivej práce a verím, že ju aj dokončíme. Naši štátni tajomníci, naši vládni splnomocnenci – hoci nepracujú vždy v ideálnych podmienkach – pri každej téme presadzujú program a ciele Most-Híd,“ povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Na sneme spomenul aj Kuciaka

Bugár v prejave spomenul aj udalosti, ktoré otriasli Slovenskom na jar tohto roku.

„Smrť dvoch mladých ľudí nenecháva nikoho chladným. Je to hrozný čin. Hrozná skutočnosť, ktorá musí byť v prvom rade vyšetrená. A vrahovia musia byť odsúdení. Vyšetriť a súdiť to ale musia orgány nato určené. Je mi cudzí všetok nános, ktorý sa na túto ohavnú vraždu dostal. A viete prečo? Lebo presne to bráni rýchlemu a dôslednému vyšetreniu. Preto sme ako prví požadovali nasadenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu. Namiesto toho, aby sme rozmýšľali nad tým, ako túto vraždu využiť vo svoj politický prospech. Na druhej strane ale platí, že následné udalosti poukázali na isté nezdravé javy v našej spoločnosti, ktoré pravdepodobne dlho tleli pod povrchom a teraz vyplávali na vrch. Aj tu hovorím, ak niekto niečo robí zle, urobil nekalé obchody, spolupracoval s podsvetím – tak to musí vyšetriť orgán nato určený a súdiť sudca. A platí to padni, komu padni. Ale odmietam čierno-biele videnie sveta a odmietam manipulácie a konšpirácie,“ zdôraznil Bugár s tým, že všetci by mali odmietnuť, je vnášanie stále väčšej a intenzívnejšej nenávisti do verejného života. To, čo sa dnes na Slovensku deje, nemá však podľa neho s odstraňovaním nekalých praktík vo verejnom živote nič spoločného.

Skryť Vypnúť reklamu

„Sme svedkami nebývalej polarizácie. A to nie je zodpovednosť len vládnej koalície, ale každého jedného politika. Keď by sa bičovanie emócií dalo merať, tak sme určite na popredných miestach v svetovom rebríčku,“ povedal.

Strana Most-Híd sa po týchto udalostiach podľa Bugára neželane dostala do pozícií, kde znova mohla za všetko a za všetkých.

„Nie a odmietam to! To, že sme ako prví vyzvali na odstúpenie ministra vnútra, a to, že sme nakoniec dosiahli aj rekonštrukciu vlády, odmieta okrem pána prezidenta čo i len vysloviť každý. Politici, médiá. Tak to hovorme my,“ vyzval.

Výmena dvoch kľúčových predstaviteľov vlády, premiéra a podpredsedu – ktoré ešte dva dni pred konaním republikovej rady boli nepredstaviteľné – sa stali.

„Máme novú vládu a všetky predpoklady na to, aby sme dotiahli to, načo sme sa dali – ešte raz zdôrazňujem: plnenie programového vyhlásenia vlády a našich priorít v ňom,“ uviedol s tým, že vládna koalícia nie je ideálna. „Ale je pravdou, že z nášho pohľadu zatiaľ jediná, ktorá nám umožnila plniť svoj program v takejto širokej miere,“ povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Most nechce populizmus

Most-Híd sa podľa Bugára snaží, aby nepodľahol populistickým trendom, ale súhlasí s tým, aby sa z ekonomickej kondície krajiny čo najviac výhod dostalo k občanom – najmä mladým rodinám, deťom a dôchodcom. A to aj nad rámec programového vyhlásenia vlády, ale bez toho, aby sa nezodpovedne zaťažovali budúce generácie. „Preto sme sa rozhodli práve pri ekonomických návrhoch našich kolegov pozerať veľmi pozorne a zodpovedne na jednotlivé návrhy. A áno, za niektoré ich návrhy nezahlasujeme,“ povedal.

Bugár vyzval, aby aj v regiónoch spolupracovali s každým, s kým sa spolupracovať dá. „Nevylučujme nikoho, okrem nacionalistov a extrémistov, samozrejme,“ uviedol.

Podľa Bugára podpora nezávislých kandidátov je bežný jav. „Ale čestné je si priznať, že je to skôr marketingový ťah, ako skutočná nezávislosť. Približne v roku 2010, keď prišli tzv. „nepolitici“ a politické experimenty, sa stranícka príslušnosť na Slovensku stala nadávkou. Kým sa s týmto populistickým trendom nevysporiadame, tak to asi tak bude,“ konštatoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa šéfa Most-Híd možno od nášho vstupu do EÚ nikdy nebolo tak dôležité potvrdzovať naše spojenectvo a našu príslušnosť k Európe. „Dianie na európskej, svetovej politickej scéne, ale aj na tej na východ od nás, by nás pritom každý deň mali utvrdzovať v tom, že sem musíme patriť. A každý, kto to spochybňuje, spochybňuje zároveň stabilnú budúcnosť tejto krajiny a jej občanov,“ povedal.Bugár je presvedčený, že po súčasnej dobe permanentných hádok budú naše hodnoty ako spolupráca, zodpovednosť, slušnosť, tolerancia, schopnosť prijímať kompromisy - nedostatkovým tovarom. A preto budú jedinečné,“ dodal.

Bugár prvú polovicu prejavu predniesol v slovenčine a druhú v maďarčine. Na snem prišlo 126 delegátov zo 156 pozvaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 31 103
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 276
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 550
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 9 823
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 273
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 899
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 823
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 467
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 206
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 985
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Béla Bugár

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.
Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.